The number of Ml of a 0.40 %w/v solution of ,nalorphine that must be injected to obtain a dose of 1.5 mg is calculated as below
since M/v% is mass of solute in grams per 100 ml
convert Mg to g
1 g = 1000 mg what about 1.5 mg =? grams
= 1.5 /1000 = 0.0015 grams
volume is therefore = 100 ( mass/ M/v%)
= 100 x( 0.0015/ 0.4) = 0.375 ML
Answer:
The percent by mass of 3.55 g NaCl dissolved in 88 g water is 3.88%
Explanation:
When a solute dissolves in a solvent, the mass of the resulting solution is a sum of the mass of the solute and the solvent.
A percentage is a way of expressing a quantity as a fraction of 100. In this case, the percentage by mass of a solution is the number of grams of solute per 100 grams of solution and can be represented mathematically as:

In this way it allows to precisely establish the concentration of solutions and express them in terms of percentages.
In this case:
- mass of solute: 3.55 g
- mass of solution: 3.55 g + 88 g= 91.55 g
Replacing:

Percent by mass= 3.88%
<u><em>The percent by mass of 3.55 g NaCl dissolved in 88 g water is 3.88%</em></u>
To find the molar mass<span> of </span>Ba(NO3)2<span>, determine the </span>molar masses of all the atoms that form it. The Molar mass for Barium nitrate is <span>261.337 g/mol.</span>
Answer:
2.5 × 10⁻⁵ M H₃O⁺ and 4.0 × 10⁻¹⁰ M OH⁻.
Explanation:
∵ pH = - log[H₃O⁺]
∴ 4.6 = - log[H₃O⁺].
∴ log[H₃O⁺] = - 4.6.
<em>∴ [H₃O⁺] = 2.51 x 10⁻⁵.</em>
<em></em>
∵ [H₃O⁺][OH⁻] = 10⁻¹⁴.
[H₃O⁺] = 2.51 x 10⁻⁵ M.
<em>∴ [OH⁻] = 10⁻¹⁴/[H₃O⁺] </em>= 10⁻¹⁴/(2.51 x 10⁻⁵ M) = <em>3.98 × 10⁻¹⁰ M ≅ 4.0 × 10⁻¹⁰ M.</em>
<em>So, the right choice is: 2.5 × 10⁻⁵ M H₃O⁺ and 4.0 × 10⁻¹⁰ M OH⁻.</em>
Explanation:
We assume you are converting between grams ZnSO4 and mole. You can view more details on each measurement unit: molecular weight of ZnSO4 or mol This compound is also known as Zinc Sulfate. The SI base unit for amount of substance is the mole. 1 grams ZnSO4 is equal to 0.0061941519772353 mole.