I believe the correct answer would be option 4. The only statement that is true would be that it is difficult to responsibly dispose of nuclear waste products. This is because nuclear waste products are radioactive and are very harmful to the society and to the environment. It could cause serious damage to every being in contact to it.
Explanation:
It is known that efficiency is denoted by
.
The given data is as follows.
= 0.82,
= (21 + 273) K = 294 K
= 200 kPa,
= 1000 kPa
Therefore, calculate the final temperature as follows.
0.82 =
= 1633 K
Final temperature in degree celsius =
= 
Now, we will calculate the entropy as follows.

For 1 mole, 
It is known that for
the value of
= 0.028 kJ/mol.
Therefore, putting the given values into the above formula as follows.

= 
= 0.0346 kJ/mol
or, = 34.6 J/mol (as 1 kJ = 1000 J)
Therefore, entropy change of ammonia is 34.6 J/mol.
Answer:
the answer is 0.4588162459
Explanation:
1 mole = 0.010195916576195
= 45 ×"
Answer : The new pressure of the gas will be, 468.66 atm
Explanation :
Boyle's Law : This law states that pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.
(At constant temperature and number of moles)
or,

where,
= initial pressure of the gas = 74 atm
= final pressure of the gas = ?
= initial volume of the gas = 190 ml
= final volume of the gas = 30 ml
Now we put all the given values in the above formula, we get the final or new pressure of the gas.


Therefore, the new pressure of the gas will be, 468.66 atm