Answer:
• pH = 3.0
• pH = 2.70
• pH = 3.61
• pH = 8.28
• pH = 1.40
Explanation:
El pH es una medida en química usada para determinar el grado de acidez o basicidad en una solución.
Se define como:
pH = -log₁₀ [H⁺]
<em>El - logaritmo de la concentración molar de H⁺</em>
<em />
Para las concentraciones de H⁺ dadas:
• [H+] = 0.001 M
pH = -log (0.001M) = 3
pH = 3.0
• [H+] = 0.002 M
pH = -log (0.002M)
pH = 2.70
• [H+] = 2.45X10-4 M
pH = -log (2.45X10-4 M )
pH = 3.61
• [H+] = 5.2X10-9 M
pH = -log (5.2X10-9 M)
pH = 8.28
• [H+] = 0.04 M
pH = -log (0.04M)
pH = 1.40
Bonds of two atoms of equal electronegativity are nonpolar covalent bonds.
Your second sentence is identical to the first sentence; I'll bet the second sentence is "Bonds between two atoms that are unequally electronegative are polar covalent bonds."
Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)
Answer:
Lewis acid- Fe3+
Lewis base- water molecule
Explanation:
Acids and bases have been defined in diverse ways. There have been definitions put forward by Arrhenius, Brownstead and Lowry as well as Lewis. Each definition his useful in its own way.
Lewis acids are lone pair acceptors such as metal ions. This implies that in the particular instance of this reaction, Fe3+ is the lewis acid.
Similarly, a Lewis base is a lone pair donor, all ligands are lone pair donors since they donate one or more lone pairs of electrons to Lewis acids. In the particular instance of this reaction, the Lewis base is the water molecule.
The most important question for the students to answer is what the discovery did to society. Did it change society in any way or better something?