I think the answer is (4) different molecular structures and different properties. Both structure are crystal. The structure of graphite is organized in layers. And structure of diamond is a strong network of atoms. Also due to the different structures, they have different properties.
Answer:
0.33 mol
Explanation:
Given data:
Volume of balloon = 8.3 L
Temperature = 36°C
Pressure = 751 torr
Number of moles of hydrogen = ?
Solution:
Temperature = 36°C (27 +273 = 300 K)
Pressure = 751 torr (751/760= 0.988 atm)
Formula:
The given problem will be solve by using general gas equation,
PV = nRT
P= Pressure
V = volume
n = number of moles
R = general gas constant = 0.0821 atm.L/ mol.K
T = temperature in kelvin
PV = nRT
0.988 atm × 8.3 L = n × 0.0821 atm.L/ mol.K ×
300 K
8.2 atm.L = n × 24.63 atm.L/ mol
n = 8.2 atm.L / 24.63 atm.L/ mol
n = 0.33 mol
Answer:
molecular weight (Mb) = 0.42 g/mol
Explanation:
mass sample (solute) (wb) = 58.125 g
mass sln = 750.0 g = mass solute + mass solvent
∴ solute (b) unknown nonelectrolyte compound
∴ solvent (a): water
⇒ mb = mol solute/Kg solvent (nb/wa)
boiling point:
- ΔT = K*mb = 100.220°C ≅ 373.22 K
∴ K water = 1.86 K.Kg/mol
⇒ Mb = ? (molecular weight) (wb/nb)
⇒ mb = ΔT / K
⇒ mb = (373.22 K) / (1.86 K.Kg/mol)
⇒ mb = 200.656 mol/Kg
∴ mass solvent = 750.0 g - 58.125 g = 691.875 g = 0.692 Kg
moles solute:
⇒ nb = (200.656 mol/Kg)*(0.692 Kg) = 138.83 mol solute
molecular weight:
⇒ Mb = (58.125 g)/(138.83 mol) = 0.42 g/mol
You must add 7.5 pt of the 30 % sugar to the 5 % sugar to get a 20 % solution.
You can use a modified dilution formula to calculate the volume of 30 % sugar.
<em>V</em>_1×<em>C</em>_1 + <em>V</em>_2×<em>C</em>_2 = <em>V</em>_3×<em>C</em>_3
Let the volume of 30 % sugar = <em>x</em> pt. Then the volume of the final 20 % sugar = (5 + <em>x</em> ) pt
(<em>x</em> pt×30 % sugar) + (5 pt×5 % sugar) = (<em>x</em> + 5) pt × 20 % sugar
30<em>x</em> + 25 = 20x + 100
10<em>x</em> = 75
<em>x</em> = 75/10 = 7.5
Answer:
-10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Explanation:
Given data:
mass of steam = 25 g
Initial temperature = 118 °C
Final temperature = 15 °C
Heat released = ?
Solution:
Formula:
q = m . c . ΔT
we know that specific heat of water is 4.186 J/g.°C
ΔT = final temperature - initial temperature
ΔT = 15 °C - 118 °C
ΔT = -103 °C
now we will put the values in formula
q = m . c . ΔT
q = 25 g × 4.186 J/g.°C × -103 °C
q = -10778.95 J
so, -10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.