Answer:
25.7 kJ/mol
Explanation:
There are two heats involved.
heat of solution of NH₄NO₃ + heat from water = 0
q₁ + q₂ = 0
n = moles of NH₄NO₃ = 8.00 g NH₄NO₃ × 1 mol NH₄NO₃/80.0 g NH₄NO₃
∴ n = 0.100 mol NH₄NO₃
q₁ = n * ΔHsoln = 0.100 mol * ΔHsoln
m = mass of solution = 1000.0 g + 8.00 g = 1008.0 g
q₂ = mcΔT = 58.0 g × 4.184 J°C⁻¹ g⁻¹ × ((20.39-21)°C) = -2570.19 J
q₁ + q₂ = 0.100 mol ×ΔHsoln – 2570.19 J = 0
ΔHsoln = +2570.19 J /0.100 mol = +25702 J/mol = +25.7 kJ/mol
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since iron (III) chloride (FeCl3) and barium chloride (BaCl2) are both chloride-containing compounds, we can compute the moles of chloride from each salt, considering the concentration and volume of the given solutions, and using the mole ratio that is 1:3 and 1:2 for the compound to chlorine:

So the total mole of chloride ions:

And the total volume by adding the volume of each solution in L:

Finally, the molarity turns out:

Best regards.
Molar mass CaCl₂ = 110.98 g/mol
Number of moles:
1 mole CaCl₂ ---------> 110.98 g
n mole CaCl2 ---------> 85.3 g
n = 85.3 / 110.98
n = 0.7686 moles of CaCl₂
Volume = ?
M = n / V
0.788 = 0.7686 / V
V = 0.7686 / 0.788
V = 0.975 L
hope this helps!
Correct answer is
<span>D. One atom accepts electrons from another.</span>
Answer:Yes they are in the same mineral group
Explanation:zinc is the central elements there. The rest of the elements are present as impurities due to where it was found. Like carbon is can be found in the soil, silicon with oxygen is basically sand, hydrogen is in the atmosphere and also in water and soil too. So apart from zinc, the rest are normal day to day elements.