1.26 x 10²⁴particles
Explanation:
Given parameters:
Number of moles of the compound = 2.1 moles
Unknown:
Number of particles contained in the compound = ?
Solution:
A mole can be defined as the amount of a substance that contains Avogadro's number of particles 6.02 x 10²³.
The particles mentioned here can be atoms, molecules, formula units, ions, electrons, protons, neutrons and so forth.
To solve for the number of moles:
Number of particles = number of moles x 6.02 x 10²³
Number of particles = 2.1 x 6.02 x 10²³ = 12.64 x 10²³ = 1.26 x 10²⁴particles
Learn more:
mole calculation brainly.com/question/1841136
#learnwithBrainly
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The correct option is 
Explanation:
From the question we are told that
the cell voltage for AD is 
From the data give we can see that

i.e 
In the same way we can say that

=> 

Answer:
See explanation
Explanation:
Hydrogen has a valency of +1 or -1. Its electronic configuration is 1s1.
The 1s sub-level (first shell) is known to hold two electrons. This means that hydrogen may either loose this one electron in the 1s level to yield H^+ or accept another electron into this 1s level to form H^- (the hydride ion).
The formation of the hydride ion completes the 1s orbital.
potential energy with the heat given to the food
Answer:
1.822 g of magnesium hydroxide would be produced.
Explanation:
Balanced reaction: 
Compound Molar mass (g/mol)
NaOH 39.997
95.211
58.3197
So, 2.50 g of NaOH =
mol of NaOH = 0.0625 mol of NaOH
4.30 g of
=
mol of
= 0.0452 mol of 
According to balanced equation-
2 mol of NaOH produce 1 mol of
So, 0.0625 mol of NaOH produce
mol of NaOH or 0.03125 mol of NaOH
1 mol of
produces 1 mol of
So, 0.0452 mol of
produce 0.0452 mol of
As least number of moles of
are produced from NaOH therefore NaOH is the limiting reagent.
So, amount of
would be produced = 0.03125 mol
=
g
= 1.822 g