First, we must find the total mass of CuBr₂:
Mass = 64 + 2 x 80
Mass = 224
Percentage mass of copper = mass of copper x 100 / total mass
Percentage mass of copper = (64 / 224) x 100
Percentage mass of copper = 28.45%
Answer:
Explanation:
The lewis structure (indicating all the atoms and patterns provided as hint in the question) of glycine can be seen in the attachment below. While the chemical structure of glycine can be seen below
H
|
H₂N - C - C =O
| \
H OH
The structure (of glycine) above provides a "fair idea" of how the lewis structure will be.
Answer:
a)4.51
b) 9.96
Explanation:
Given:
NaOH = 0.112M
H2S03 = 0.112 M
V = 60 ml
H2S03 pKa1= 1.857
pKa2 = 7.172
a) to calculate pH at first equivalence point, we calculate the pH between pKa1 and pKa2 as it is in between.
Therefore, the half points will also be the middle point.
Solving, we have:
pH = (½)* pKa1 + pKa2
pH = (½) * (1.857 + 7.172)
= 4.51
Thus, pH at first equivalence point is 4.51
b) pH at second equivalence point:
We already know there is a presence of SO3-2, and it ionizes to form
SO3-2 + H2O <>HSO3- + OH-
![Kb = \frac{[ HSO3-][0H-]}{SO3-2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20Kb%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B%20HSO3-%5D%5B0H-%5D%7D%7BSO3-2%7D)

[HSO3-] = x = [OH-]
mmol of SO3-2 = MV
= 0.112 * 60 = 6.72
We need to find the V of NaOh,
V of NaOh = (2 * mmol)/M
= (2 * 6.72)/0.122
= 120ml
For total V in equivalence point, we have:
60ml + 120ml = 180ml
[S03-2] = 6.72/120
= 0.056 M
Substituting for values gotten in the equation ![Kb=\frac{[HSO3-][OH-]}{[SO3-2]}](https://tex.z-dn.net/?f=Kb%3D%5Cfrac%7B%5BHSO3-%5D%5BOH-%5D%7D%7B%5BSO3-2%5D%7D%20)
We noe have:

![x = [OH-] = 9.11*10^-^5](https://tex.z-dn.net/?f=x%20%3D%20%5BOH-%5D%20%3D%209.11%2A10%5E-%5E5)

=4.04
pH = 14- pOH
= 14 - 4.04
= 9.96
The pH at second equivalence point is 9.96
The answer is developer .
Chloe wants to lighten the color of her dark hair, which will require the use of both hair color and hydrogen peroxide.
Hydrogen peroxide (H₂O₂) is an example of a most commonly used developer in hair color.
Hydrogen peroxide lighten hair color, as it can dissolve darker pigment. According to the natural hair color and the length of time a person will leave hydrogen peroxide on hair, hair can turn somewhere on the color spectrum between caramel, orange and yellow.
Answer:
Pressure of hydrogen gas = 695.2 mmHg
Explanation:
Given:
Water temperature = 22°C
Pressure inside the tube = 715 mmHg
Find:
Pressure of hydrogen gas
Computation:
Using vapor pressure of water table
Water pressure at 22°C = 19.8 mmHg
Pressure inside the tube = Pressure of hydrogen gas + Water pressure at 22°C
715 = Pressure of hydrogen gas + 19.8
Pressure of hydrogen gas = 715 - 19.8
Pressure of hydrogen gas = 695.2 mmHg