Usually concentrations are expressed as molarity, or moles of solute per liter solution. First, convert the mass of bromide ion to moles. The molar mass of bromine is 79.904 g/mol.
Moles of bromine = 65 mg * 1 g/1000 mg * 1 mol/79.904 g = 8.135×10⁻⁴ moles
Next, convert the mass of seawater to volume using the density.
Volume of seawater = 1 kg * 1 m³/ 1,025 kg * 1000 L/1 m³ = 0.976 L
Thus,
Molarity = 8.135×10⁻⁴ moles/0.976 L = 8.335×10⁻⁴ M
Following reaction is involved in present system:
2KMnO4 + 5H2O2 + 3H2SO4 → 2MnSO4 + K2SO4 + 5O2 + 8H2O
From the above balance reaction, it can be seen that 2 moles of KMnO4 is consumed for every 5 moles of H2O2.
Now, percent by mass of hydrogen peroxide in the original solution can be estimated as follows:
percent by mass =

∴percent by mass =

= 4 %
Answer:
Explanation:
Burning fossil fuels releases the carbon dioxide stored millions of years ago. ... The concentration of carbon dioxide in the atmosphere has increased more in the northern hemisphere where more fossil fuel burning occurs. Since the Industrial Revolution the concentration globally has increased by about 40 % .
N₀ is the number of C-14 atoms per kg of carbon in the original sample at time = Os when its carbon was of the same kind as that present in the atmosphere today. After time ts, due to radioactive decay, the number of C-14 atoms per kg of carbon is the same sample which has decreased to N. λ is the radioactive decay constant.
Therefore N = N₀e-λt which is the radioactive decay equation,
N₀/N = eλt In (N₀.N= λt. This is the equation 1
The mass of carbon which is present in the sample os mc kg. So the sample has a radioactivity of A/mc decay is/kg. r is the mass of C-14 in original sample at t= 0 per total mass of carbon in a sample which is equal to [(total number of C-14 atoms in the sample at t m=m 0) × ma]/ total mass of carbon in the sample.
Now that the total number of C-14 atoms in the sample at t= 0/ total mass of carbon in sample = N₀ then r = N₀×ma
So N₀ = r/ma. this equation 2.
The activity of the radioactive substance is directly proportional to the number of atoms present at the time.
Activity = A number of decays/ sec = dN/dt = λ(number of atoms of C-14 present at time t) =
λ₁(N×mc). By rearranging we get N = A/(λmc) this is equation 3.
By plugging in equation 2 and 3 and solve t to get
t = 1/λ In (rλmc/m₀A).
When oil and water are stirred together, water molecules will attract each other electrically, but they will not attract oil molecules, causing separation.
- Water is a polar molecule while oil is a non-polar molecule. Water can only dissolve polar molecules and hence, oil is insoluble in water.
- When water comes in contact with oil, water molecules attract each other, while the oil molecules stick together, hence, forming two separate layers of water and oil. The oil layer floats on the water layer.
- Therefore, when oil and water are stirred together, water molecules will attract each other electrically, but they will not attract oil molecules, causing separation.
Learn more: brainly.com/question/7484286?referrer=searchResults