In this kind of exercises, you should use the "ideal gas" rules: PV = nRT
P should be in Pascal:
445mmHg = 59328Pa
1225mmHg = 163319Pa
V should be in cubic meter:
16L = 0.016 m3
R =

= constant

=

==> P1 * V1 = P2 * V2
V2 =

=
V2 = 0.00581 m3 = 5.81 L
Answer:
By decreasing pressure.
Explanation:
In order to prevent balloons from popping while making sculptures, it is suggested to decrease the pressure of air in parent balloon. Decreasing the pressure of parent balloon will allow it to twist easily and make designs.
This strategy will work according to Boyle's Law which states that, "Pressure and Volume are inversely proportional to each other at constant temperature".
Mathematically,
P ∝ 1/V
Or,
P = k/V
Or,
PV = k
Hence, as the new designs made after twisting are of less volume, therefore it is good to decrease the pressure in advance otherwise the resulting less volume will increase the pressure of daughter small balloons and will explode them.
The reaction of ammonium perchlorate with itself is as follows:
<span>2NH4ClO4 ..........> N2 + Cl2 + 2O2 + 4H2O
</span>
From the periodic table:
molecular weight of nitrogen = 14 grams
molecular weight of oxygen = 16 grams
molecular weight of hydrogen = 1 gram
molecular weight of chlorine = 35.5 grams
Therefore:
molar mass of ammonium perchlorate = <span> 117.5 grams
Now, we know that 2 x </span><span> 117.5 = 235 grams of ammonium perchlorate are required to produce 28 grams of nitrogen. We can use cross multiplication to determine the amount of hydrogen produced from 3.1 grams of ammonium perchlorate as follows:
mass of nitrogen = (3.1 x 28) / 235 = 0.369 grams</span>
Answer: The Answer is A.
Explanation:
The amount of energy is directly proportional to the photon's electromagnetic frequency and thus, equivalently, is inversely proportional to the wavelength. The higher the photon's frequency, the higher its energy. Equivalently, the longer the photon's wavelength, the lower its energy.
Hope this Helps!