Explanation:
The dimensions of a standard backpack is 30cm x 30cm x 40cm
The mass of an average student is 70 kg
We know that, the density of gold is 19.3 g/cm³.
Let m be the mass of the backpack. So,

An average student has a mass of 70 kg. If we compare the mass of student and mass of backpack, we find that the backpack is 10 times of the mass of the student.
Answer:
The product of reduction of glucose is sorbitol
The side effects caused by too much sorbitol consumption include: Diarrhea, Nausea, stomach discomfort
Explanation:
Please find attached the reaction of glucose with NADPH to produce sorbitol
Answer is: empirical formula of the product is Br₂O₅.
Chemical reaction: x/2Br₂ + y/3O₃ → BrₓOy.
m(Br₂) = 1,250 g.
m(BrₓOy) = 1,876 g.
n(Br₂) = m(Br₂) ÷ M(Br₂).
n(Br₂) = 1,25 g ÷ 159,81 g/mol.
n(Br₂) = 0,0078 mol.
n(Br) = 2 · 0,0078 mol = 0,0156 mol.
m(O₃) = 1,876 g - 1,25 g = 0,626 g.
n(O₃) = 0,626 g ÷ 48 g/mol = 0,013 mol.
n(O) = 0,039 · 3 = 0,039 mol
n(Br) : n(O) = 0,0156 mol : 0,039 mol.
n(Br) : n(O) = 1 : 2,5.
Answer:
Sodium Borohydride (NaBH₄)
Explanation:
Methyl diantilis (2-Ethoxy-4-(methoxymethyl)phenol) is a fragrance compound which smells like Vanilla. This compound is being synthesized from 3-ethoxy-4-hydroxybenzaldehyde also known as Ethyl Vanillin in two steps.
Step 1: Reduction of Aldehydic Group on Ethyl Vanillin:
The benzaldehyde derivative is treated with a mild reducing agent i.e. NaBH₄ (Sodium Borohydride). NaBH₄ is a source of Hydride (H⁻) ion and undergoes nucleophilic substitution reaction yielding 2-ethoxy-4-(hydroxymethyl)phenol.
Step 2: Etherification of 2-ethoxy-4-(hydroxymethyl)phenol:
In the second step 2-ethoxy-4-(hydroxymethyl)phenol is treated with Methanol in the presence of strong acidic polymeric resin known as Amberlyst-15-wet resulting in the formation of Methyl diantilis as shown in attached figure.
At constant pressure, temperature is directly proportional to the volume and vise versa. The formula will be
V1/T1 = V2/T2
where V1 and T1 are the initial volume and temperature and V2 and T2 are the final volume and temperature. The temperature is in Kelvin and to convert Celsius to Kelvin add 273.
so, 6.24L/298 = V2/328
=6.87L