2 Ionic bonds form between metal atoms and nonmetal atoms.
4 The less electronegative atoms transfers one or more electrons to the more electronegative atom.
5 The metal atom forms a cation and the nonmetal atom forms an anion.
7 The attraction between ions with an opposite charge forms an ionic bond.
Answer:
42.5 g
Explanation:
Calculate the mass of the soft drink given the density and volume:
355 mL × 1.04 g/mL = 369.2 g
Now calculate the mass of sucrose given the percentage:
0.115 × 369.2 g = 42.46 g
Rounded to 3 significant figures, the mass is 42.5 g.
Answer:
C. effusion because there is a movement of a gas through a small opening into a larger volume
Explanation:
Effusion makes fluid/gas molecules move to the container with less pressure or larger volume. In diffusion, the movement should work two ways even though one side might receive more. But in effusion, the movement is rather one way.
This case shows how effusion work because its not the concentration that makes the balls moving to the bottom part of the container. No ball moving from bottom container to top either.
The statement of the combined gas law for a fixed amount of gas is,
PV/T = constant
Here, the units of pressure and volume must be consistent and the temperature must be the absolute temperature (Kelvin or Rankine).
0.65 atm is equivalent to 494 mmHg
Using the equation:
(755 x 500) / (27 + 273) = (494 x V) / (-33 + 273)
V = 3396 ml = 3.4 liters
To be able to answer this equations, we must set given information. Suppose the reaction to yield NO is:
N₂ + O₂ → 2 NO
Next, suppose you have 1 g of each of the reactants. Determine first which is the limiting reactant.
1 g N₂ (1 mol N₂/ 28 g)(2 mol NO/1 mol N₂)= 0.07154 mol NO present
Number of molecules = 0.07154 mol NO(6.022×10²³ molecules/mol)
<em>Number of molecules = 4.3×10²² molecules NO present</em>