<span>There is only one formula to use and we should assume ideal gas. This equation is: PV=nRT. For the following questions manipulate this equation to get the answer.
1. n = PV/RT = (249*1000 Pa)(15.6 L)(1 m^3/1000 L)/(8.314 Pa-m^3/mol-K))(21+273) = 1.59 mol
2. P = nRT/V = (1.59)(8.314)(51+273)/(15.6/1000)(1000) = 274.55 kPa
3. Since the answer in #2 is more than 269 kPa, then the tires will likely burst.
4. Reduce pressure way below the limit 269 kPa.</span>
Answer:
pH=10.97
Explanation:
the solution of methyl amine with methylammonium chloride will make a buffer solution.
The pH of buffer solution can be obtained using Henderson Hassalbalch's equation, which is:
![pOH=pKb+log\frac{[salt]}{[base]}](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3DpKb%2Blog%5Cfrac%7B%5Bsalt%5D%7D%7B%5Bbase%5D%7D)
pH = 14- pOH
Let us calculate pOH

[Salt] = [methylammonium chloride] = 0.10 M (initial)
After adding base
![[salt] = \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X20}{(20+50)}= 0.0286M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bsalt%5D%20%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X20%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0286M)
[base] = [Methylamine]=0.10
After mixing with salt
![[base]= \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X50}{(20+50)}= 0.0714M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bbase%5D%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X50%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0714M)
pKb= -log[Kb]= 3.43
Putting values
pOH = ![3.43+log(\frac{[0.0286]}{0.0714}](https://tex.z-dn.net/?f=3.43%2Blog%28%5Cfrac%7B%5B0.0286%5D%7D%7B0.0714%7D)
Answer:
The over all reaction :
The standard cell potential of the reaction is 0,.897 Volts.
Explanation:
Reduction at cathode :
..[1]

Reduction potential of
to 
Oxidation at anode:
.[2]

Reduction potential of
to 
To calculate the
of the reaction, we use the equation:

Putting values in above equation, we get:


The over all reaction : 2 × [1] + [2]
The standard cell potential of the reaction is 0,.897 Volts.
Answer:
The time required for the coating is 105 s
Explanation:
Zinc undergoes reduction reaction and absorbs two (2) electron ions.
The expression for the mass change at electrode
is given as :

where;
M = molar mass
Z = ions charge at electrodes
F = Faraday's constant
I = current
A = area
t = time
also;
=
; replacing that into above equation; we have:
---- equation (1)
where;
A = area
d = thickness
= density
From the above equation (1); The time required for coating can be calculated as;
![[ \frac{20 cm^2 *0.0025 cm*7.13g/cm^3}{65.38g/mol}*2 \frac{moles\ of \ electrons}{mole \ of \ Zn} * 9.65*10^4 \frac{C}{mole \ of \ electrons } ] = (20 A) t](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%20%5Cfrac%7B20%20cm%5E2%20%2A0.0025%20cm%2A7.13g%2Fcm%5E3%7D%7B65.38g%2Fmol%7D%2A2%20%5Cfrac%7Bmoles%5C%20of%20%5C%20electrons%7D%7Bmole%20%5C%20of%20%5C%20Zn%7D%20%2A%209.65%2A10%5E4%20%5Cfrac%7BC%7D%7Bmole%20%5C%20of%20%5C%20electrons%20%7D%20%20%5D%20%3D%20%2820%20A%29%20t)

= 105 s
Answer:
In the attached image the Lewis equation is shown where it is shown how two oxygens react with two hydrogens to meet the octet of the electrons.
Explanation:
Hydrogen peroxide is one of the most named chemicals since it is not only sold as "hydrogen peroxide" in pharmacies but it is also one of the great weapons of immune defense cells to defend ourselves against anaerobic bacteria.
The disadvantage of this compound is that when dividing it forms free oxygen radicals that are considered toxic or aging for our body.