Answer:
0.33 mol
Explanation:
Given data:
Volume of balloon = 8.3 L
Temperature = 36°C
Pressure = 751 torr
Number of moles of hydrogen = ?
Solution:
Temperature = 36°C (27 +273 = 300 K)
Pressure = 751 torr (751/760= 0.988 atm)
Formula:
The given problem will be solve by using general gas equation,
PV = nRT
P= Pressure
V = volume
n = number of moles
R = general gas constant = 0.0821 atm.L/ mol.K
T = temperature in kelvin
PV = nRT
0.988 atm × 8.3 L = n × 0.0821 atm.L/ mol.K ×
300 K
8.2 atm.L = n × 24.63 atm.L/ mol
n = 8.2 atm.L / 24.63 atm.L/ mol
n = 0.33 mol
273 Kelvin, 0 degrees Celsius, 32 degrees Fahrenheit
Answer: 0,4278g of F and 0,4191g of Fe
Explanation: it's possible to calculate the mass of each element by multiplying the percentage (decimal) of the element by the mass of the compound.
For Fluorine (F)
0,847g * 0,5051 = 0,4278g of F
For iron (Fe)
0,847 * 0,4949 = 0,4191g of Fe
This is determined because even when the compound is decomposed, due to conservative law of mass, the decomposition process do not affect the amount of matter, so the mass of the elements remain even if they are separated from the original molecule.
At the end, the sum of the elements masses should be the total mass of the compound.
Answer:
To prepare 50L of 32% solution you need: 11L of 30% solution, 22L of 50% solution and 17L of 10% solution.
Explanation:
A 32% solution of acid means 32L of acid per 100L of solution. As the chemist wants to make a solution using twice as much of the 50% solution as of the 30% solution it is possible to write:
2x*50% + x*30% + y*10% = 50L*32%
<em>130x + 10y = 1600 </em><em>(1)</em>
<em>-Where x are volume of 30% solution, 2x volume of 50% solution and y volume of 10% solution-</em>
Also, it is possible to write a formula using the total volume (50L), thus:
<em>2x + x +y = 50L</em>
<em>3x + y = 50L </em><em>(2)</em>
If you replace (2) in (1):
130x + 10(50-3x) = 1600
100x + 500 = 1600
100x = 1100
<em>x = 11L -Volume of 30% solution-</em>
2x = 22L -Volume of 50% solution-
50L - 22L - 11L = 17 L -Volume of 10% solution-
I hope it helps!