Answer:
145 hours
Explanation:
Since one hour of riding a bicycle takes up 505 kcal of energy. It is also stated that one gram of body fat is equal to 7.70 kcal. Also, it is given that 1 pound of body fat is equal to 454 g.
Hence;
1 Ib= 454 g
21 Ib= 21 × 454/1 = 9534 g
But
1g of body fat = 7.70kcal
9534 g of body fat = 9534 × 7.70 kcal/1 = 73411.8 kcal
If 505 kcal is lost in 1 hour
73411.8 kcal is lost in 73411.8 kcal × 1hour/505k cal = 145 hours
Answer:
If I remember correctly it should be 10^7 meters.
Explanation:
thanks for the answers ッ. (btw they’re on the bottom of the question if anyone doesn’t see it.
Answer:
pH = 2.32
Explanation:
H2A + H2O -------> H3O+ + HA-
Ka2 is very less so i am not considering that dissociation.
now Ka = 8.0×10−5
= [H3O+] [HA-] / [H2A]
lets concentration of H3O+ = X then above equation will be
8.0×10−5 = [X] [X] / [0.28 -X]
8.0×10−5 = X2 / [0.28 -X]
X2 + 8.0×10−5 X - 2.24 x 10−5
solve the quardratic equation
X =0.004693 M
pH = -log[H+}
= -log [0.004693]
= 2.3285
≅2.32
pH = 2.32
Answer:
108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
Explanation:
The compound Ag2S shows that two atoms of Silver Ag, combined with an atom of Sulphur S to form Ag2S. We can as well say the combination ration of Silver to Sulphur is 2:1
•Now we need to calculate the molecular weight of this compound by summing up the molar masses of each element in the compound.
•Molar mass of Silver Ag= 107.9g/mol
•Molar mass of Sulphur S= 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= (2×107.9g/mol) + 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= 215.8g/mol + 32g/mol= 247.8g/mol
•From our calculations, we know that 215.8g/mol of Ag is present in 247.8g/mol of Ag2S
If 247.8g Ag2S produced 215.8g Ag
125g Ag2S will produce xg Ag
cross multiplying we have
xg= 215.8g × 125g / 247.8g
xg= 26975g/247.8
xg= 108.85g
Therefore, 108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S