Yes it is correct for that answer
Answer:
9.9 ml of 0.200M NH₄OH(aq)
Explanation:
3NH₄OH(Iaq) + FeCl₃(aq) => NH₄Cl(aq) + Fe(OH)₃(s)
?ml of 0.200M NH₄OH(aq) reacts completely with 12ml of 0.550M FeCl₃(aq)
1 x Molarity NH₄OH x Volume Am-OH Solution(L) = 2 x Molarity FeCl₃ x Volume FeCl₃ Solution
1(0.200M)(Vol Am-OH Soln) = 3(0.550M)(0.012L)
=> Vol Am-OH Soln = 3(0.550M)(0.012L)/1(0.200M) = 0.0099 Liter = 9.9 milliliters
Liquid + Solid = 8.89 mL
V ( Solid ) = 8.89 mL - 6.26 mL = 2.63 mL
The density of the solid = m / V = 10.283 g / 2.63 mL =
= 3.9 g/mL = 3.9 g / cm³
Hello
We know both the elements involved in bonding are non-metals and the primary type of bonds involved in non-metals are covalent bonds. Covalent bonds are formed when two atoms share one or more electrons; thus we know that whatever the number of electrons shared, it has to be equal for both. We can eliminate choices A and B.
Next, we understand that it is easier for one atom to be shared among the two, rather than the 7. First, because Hydrogen needs only 1 electron to be stable and would require energy to compensate the remaining 6. Second, electrons are attracted towards the nucleus so it is inefficient to try and share 7 electrons when 1 provides the same amount of stability to Fluorine.
Therefore, the answer is C.