Answer:
The energy change in a chemical reaction is due to the difference in the amounts of stored chemical energy between the products and the reactants. This stored chemical energy, or heat content, of the system is known as its enthalpy.
Explanation:
if u want to u can give me the crown btw have a good day
Answer:
The total amount of Au is $ 
Explanation:
Given that,
Mass of 1.0 ml of Au
Total volume of water in oceans 
We need to calculate the volume in ml
Using given volume


We need to calculate the total mass of Au
Using given data


So, The total mass of Au is 
The mass will be in ounce,


The total amount of the Au Will be


Hence, The total amount of Au is $ 
Answer:
CN^- is a strong field ligand
Explanation:
The complex, hexacyanoferrate II is an Fe^2+ specie. Fe^2+ is a d^6 specie. It may exist as high spin (paramagnetic) or low spin (diamagnetic) depending on the ligand. The energy of the d-orbitals become nondegenerate upon approach of a ligand. The extent of separation of the two orbitals and the energy between them is defined as the magnitude of crystal field splitting (∆o).
Ligands that cause a large crystal field splitting such as CN^- are called strong field ligands. They lead to the formation of diamagnetic species. Strong field ligands occur towards the end of the spectrochemical series of ligands.
Hence the complex, Fe(CN)6 4− is diamagnetic because the cyanide ion is a strong field ligand that causes the six d-electrons present to pair up in a low spin arrangement.
1 atm = 760mmHg
754.3 mmHg / 760 mmHg * 1atm = 0.99 atm
760 mmHg = 101.3 KPa
754.3 mmHg/ 760mmHg *101.3 KPa = 100.54 KPa
Hope this helps!
M=11.20 g
m(H₂)=0.6854 g
M(H₂)=2.016 g/mol
M(Mg)=24.305 g/mol
M(Zn)=65.39 g/mol
w-?
m(Mg)=wm
m(Zn)=(1-w)m
Zn + 2HCl = ZnCl₂ + H₂
m₁(H₂)=M(H₂)m(Zn)/M(Zn)=M(H₂)(1-w)m/M(Zn)
Mg + 2HCl = MgCl₂ + H₂
m₂(H₂)=M(H₂)m(Mg)/M(Mg)=M(H₂)wm/M(Mg)
m(H₂)=m₁(H₂)+m₂(H₂)
m(H₂)=M(H₂)(1-w)m/M(Zn)+M(H₂)wm/M(Mg)=M(H₂)m{(1-w)/M(Zn)+w/M(Mg)}
m(H₂)=M(H₂)m{(1-w)/M(Zn)+w/M(Mg)}
(1-w)/M(Zn)+w/M(Mg)=m(H₂)/{M(H₂)m}
1/M(Zn)-w/M(Zn)+w/M(Mg)=m(H₂)/{M(H₂)m}
w(1/M(Mg)-1/M(Zn))=m(H₂)/{M(H₂)m}-1/M(Zn)
w=[m(H₂)/{M(H₂)m}-1/M(Zn)]/(1/M(Mg)-1/M(Zn))
w=0.583 (58.3%)