Answer:
C : t-BuOMe
Explanation:
The tert -butanol is a tertiary alcohol and when chloride ion attacks the carbocation, it forms t-BuCl.
The reaction of tert-butyl chloride or t-BuCl ((CH3)3C−Cl) with methanol and MeOH (CH3−OH) gives the product tert-Butyl methyl ether or t-BuOMe (CH3)3C−OCH3:
(CH3)3C−Cl + CH3−OH => (CH3)3C−OCH3 + HCl
Hence, the correct asnwer is C : t-BuOMe
Answer:
0.66g of water
Explanation:
Molar heat of vaporization of any substance is defined as the heat necessary to vaporize 1 mole of the substance.
If heat of vaporization of water is 40.79kJ/mol and you add 1.50kJ, the moles you vaporize are:
1.50kJ × (1mol / 40.79kJ) = 0.0368 moles of water.
As molar mass of water is 18.01g/mol, mass of water that can be vaporized are:
0.0368 moles × (18.01g / mol) = <em>0.66g of water</em>
1. Answer;
Equation;
-NaCl(aq) → Na{+}(aq) + Cl{-}(aq)
Explanation;
-The polar property of water allows ionic compounds such as sodium chloride to dissolve in water. (sodium chloride is an ionic compound).
-Sodium chloride dissociates in water into sodium ions and chloride ions as shown by the equation. Water molecules surrounds the negatively charged chloride ions and positive sodium ions and pulls them away into solution.
2. Answer;
Equation;
Fe(ClO4)3(aq) → Fe 3+(aq) + 3ClO4 - (aq)
Explanation;
Iron (iii) perchlorate (Fe(ClO4)3 dissociates in water into iron (iii) ion and perchlorate ion. Iron (iii) ion is positively charged while the perchlorate ion is negatively charged, they are pulled apart by the polar water molecules, a process called dissociation.
-
Answer:
650 grams
Explanation:
Given that acetylene gas reacts with oxygen to produce caobon dioxide, water and heat and the unbalnced equation is

Gram-formula mass of
g/mol
So, mass of 1 mole of acelylene is 26 grams
Therefore, mass of 25 moles of acelylene=25x26=650 grams
Hence, the mass of 25 moles of acelylene is 650 grams
Answer;
= 18.24
Explanation;
The ratio of N and O in the formula NO2 IS 1:2
Mass of nitrogen gas is 0.500 g
Moles of nitrogen will be;
= 0.500/16 = 0.03125 moles
Therefore;
The moles of Oxygen from the ratio will be;
= 0.03125 × 2 = 0.0625 moles
But; 0.0625 moles is equal to 1.140 g of Oxygen
The atomic number (mass in 1 mole) will be;
= 1.140 /0.0625
= 18.24
Thus the atomic number of Oxygen from the data is 18.24