Answer:
1.505×10^23 atoms of lead
Explanation:
Volume of lead in the lungs = total volume of lungs = 5.60L
1 mole = 22.4L
5.6L of lead = 5.6/22.4 = 0.25 mole
From Avogadro's law
1 mole of lead contains 6.02×10^23 atoms of lead
0.25 mole of lead = 0.25×6.02×10^23 = 1.505×10^23 atoms of lead
Answer:
The final temperature of water is 54.5 °C.
Explanation:
Given data:
Energy transferred = 65 Kj
Mass of water = 450 g
Initial temperature = T1 = 20 °C
Final temperature= T2 = ?
Solution:
First of all we will convert the heat in Kj to joule.
1 Kj = 1000 j
65× 1000 = 65000 j
specific heat of water is 4.186 J /g. °C
Formula:
q = m × c × ΔT
ΔT = T2 - T1
Now we will put the values in Formula.
65000 j = 450 g × 4.186 J /g. °C × (T2 - 20°C )
65000 j = 1883.7 j /°C × (T2 - 20°C )
65000 j/ 1883.7 j /°C = T2 - 20°C
34.51 °C = T2 - 20°C
34.51 °C + 20 °C = T2
T2 = 54.5 °C
Answer:
The 2 zeros after the decimal point
From the equation, we see that the molar ratio of Fe : S required is:
8 : 1
The moles of Fe present are: 9.42/56 = 0.168
Moles of S = 68/(32 * 8) = 0.265
The molar ratio is:
1 : 1.6
Therefore, iron is the limiting reactant as it is present in a ratio lower than that required. The ratio of
Fe : FeS is
1 : 1
So 0.168 moles of FeS will form. The mass of FeS will be:
Mass = 0.168 * (56 + 32)
Mass = 14.78 grams
14.78 grams of FeS will be formed.
Baking soda is a critical component of chemical spill kits because baking soda has neutralizing agents. Baking soda is a sodium bicarbonate, a natural substance that maintains the ph balance. Baking soda neutralizes org acids and bases. It eliminates odors instead of covering them up.