It would have to be paints consists of pigments,solvents, and binders. Once the [paint has been applied and has dried, the pigments are still able to determine the matched samples.
1 atm = 760mmHg
754.3 mmHg / 760 mmHg * 1atm = 0.99 atm
760 mmHg = 101.3 KPa
754.3 mmHg/ 760mmHg *101.3 KPa = 100.54 KPa
Hope this helps!
Answer:
See the explanation
Explanation:
1) The Lewis structure for
has a central Carbon<em> </em>atom attached to Oxygen atoms.
In the
we will have a structure: O=C=O the <u>central atom</u> "carbon" we will have <u>2 sigma bonds and 2 pi bonds</u>, therefore, we have an <u>Sp hybridization</u>. For O we have <u>1 pi and 1 sigma bond</u>, therefore, we have an <u>Sp2 hybridization</u>.
2) These atoms are held together by <u>double bonds.</u>
<u></u>
Again in the structure of
: O=C=O we only have double bonds.
3. Carbon dioxide has a Carbon dioxide has a <u>Linear</u> electron geometry.
Due to the double bonds we have to have a linear structure because in this geometry the atoms will be further apart from each other.
4. The carbon atom is <u>Sp</u> hybridized.
We will have for carbon 2 pi bonds, so we will have an <u>Sp</u> hybridization.
5. Carbon dioxide has two Carbon dioxide has two C(p) - O(p) π bonds and two C(sp) - O(Sp2) σ bonds.
(See figures)
Figure 1: Carbon hybridization
Figure 2: Oxygen hybridization
The chemical formula for ammonia is NH3. So first, you need to find the molar mass of ammonia (how many grams in one mole).
N=14g
H3=3g
So one mole of NH3 is 17 grams, you can divide 82.9 grams by 17 grams to find the number of molecules. The answer should be 4.876 moles (molecules) of ammonia. Hope this helps!