Answer:
Average rate of decomposition = 3.68 x 10⁻³ mol/min
Explanation:
CH₃NC (g) → CH₃CN (g)
Average rate of decomposition = [CH₃NC]/Δt
[CH₃NC] = initial [CH₃NC] - final [CH₃NC]
[CH₃NC] = 0.200 mol - 0.108 mol
[CH₃NC] = 0.092 mol
Average rate of decomposition = 0.092 mol / 25 min
Average rate of decomposition = 3.68 x 10⁻³ mol/min
Answer:
From highest to lowest:
butanol: 117.7 degree Celsius
butanone: 79.64 degree Celsius
diethyl ether: 34.6 degree Celsius
n-butane: -0.4 degree Celsius
Answer:
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)
Explanation:
The standard enthalpy of formation (ΔH°f) is the energy involved in the formation of 1 mole of a substance from its elements in their most stable states. The chemical equation for the formation of SrCO₃(s) is the following.
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)
The correct answer is B. H2SO4 + B(OH)3 B2(SO4)3 + H2O
Hope this helps!