<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
Answer:
1.053×10²⁴ atoms of gold
Explanation:
Hello,
Gold nugget are usually the natural occurring gold and they contain 85% - 90% weight of pure gold.
In this question, we're required to find the number of atoms in 344.75g of a gold nugget.
We can use mole concept relationship between Avogadro's number and molar mass.
1 mole = molar mass
Molar mass of gold = 197 g/mol
1 mole = Avogadro's number = 6.022 × 10²³ atoms
Number of mole = mass / molar mass
Mass = number of mole × molar mass
Mass = 1 × 197
Mass = 197g
197g is present in 6.022×10²³ atoms
344.75g will contain x atoms
x = (344.75 × 6.022×10²³) / 197
X = 1.053×10²⁴ atoms
Therefore 344.75g of gold nugget will contain 1.053×10²⁴ atoms of gold
Answer:
A. Arginine
Explanation:
The urea cycle is the cycle of the biochemical reactions which produces urea from ammonia.
Steps of the urea cycle:
- Carbamoyl phosphate, in presence of ornithine transcarbamoylase is converted to citrulline by the denotation of carbamoyl phosphate groupto ornithine and a phosphate group is released.
- Amino group of the aspartate and carbonyl group of the citrulline are condensed to form argininosuccinate in the presence of enzyme, argininosuccinate synthetase. This condensation reaction is ATP dependent.
- <u>Argininosuccinate then undergoes cleavage by the argininosuccinase to form intermediate, arginine and fumarate.</u>
- <u>Arginine is then cleaved by the arginase to form urea as well as ornithine.</u> Ornithine is transported back to mitochondria to begin urea cycle again.
The only compound that contains covalent bonds would be A. BCl4-.
Answer:
b
Explanation:
The reaction that is not a displacement reaction from all the options is 
In a displacement reaction, a part of one of the reactants is replaced by another reactant. In single displacement reactions, one of the reactants completely displaces and replaces part of another reactant. In double displacement reaction, cations and anions in the reactants switch partners to form products.
<em>Options a, c, d, and e involves the displacement of a part of one of the reactants by another reactant while option b does not.</em>
Correct option = b.