Answer is: 0,133 mol/ l· atm.
T(chlorine) = 10°C = 283K.
p(chlorine) = 1 atm.
V(chlorine) = 3,10 l.
R - gas constant, R = 0.0821 atm·l/mol·K.
Ideal gas law: p·V = n·R·T
n(chlorine) = p·V ÷ R·T.
n(chlorine) = 1atm · 3,10l ÷ 0,0821 atm·l/mol·K · 283K = 0,133mol.
Henry's law: c = p·k.
k - <span>Henry's law constant.
</span>c - solubility of a gas at a fixed temperature in a particular solvent.
c = 0,133 mol/l.
k = 0,133 mol/l ÷ 1 atm = 0,133 mol/ l· atm.
We have to know the number of Na⁺ ions in the unit cell.
The number of Na⁺ ions in the unit cell is (D) 8.
Sodium oxide (Na2O) crystallizes in a structure in which the O2– ions are in a face - centered cubic lattice and the Na+ ions are in tetrahedral holes.
O²⁻ ions are in a face centred cubic lattice, so the number of O²⁻ ions per unit cell is equal to 4. The number of tetrahedral hole= 2 X 4=8. Na+ ions are present in tetrahedral holes, which indicates there are 8 number of Na+ ions in the unit cell.
<u>Answer:</u> The electronic configuration of the elements are written below.
<u>Explanation:</u>
Electronic configuration is defined as the representation of electrons around the nucleus of an atom.
Number of electrons in an atom is determined by the atomic number of that atom.
For the given options:
- <u>Option a:</u> Carbon (C)
Carbon is the 6th element of the periodic table. The number of electrons in carbon atom are 6.
The electronic configuration of carbon is 
- <u>Option b:</u> Phosphorus (P)
Phosphorus is the 15th element of the periodic table. The number of electrons in phosphorus atom are 15.
The electronic configuration of phosphorus is 
- <u>Option c:</u> Vanadium (V)
Vanadium is the 23rd element of the periodic table. The number of electrons in vanadium atom are 23.
The electronic configuration of vanadium is 
- <u>Option d:</u> Antimony (Sb)
Antimony is the 51st element of the periodic table. The number of electrons in antimony atom are 51.
The electronic configuration of antimony is 
- <u>Option e:</u> Samarium (Sm)
Samarium is the 62nd element of the periodic table. The number of electrons in samarium atom are 62.
The electronic configuration of samarium is 
Hence, the electronic configuration of the elements are written above.
Answer:
The answer to your question is letter A
Explanation:
Process
1.- Calculate the molecular mass of AlCl₃
Al = 1 x 27 = 27
Cl = 3 x 35.5 = 106.5
AlCl₃ = 27 + 106.5 = 133.5
2.- Find the number of ions of Cl using proportions
133.5 grams of AlCl₃ ------------- 3 ions of Chlorine
400.5 grams of AlCl₃ ------------ x
x = (400.5 x 3) / 133.5
x = 9