Answer:
See explanation
Explanation:
Hydrogen has a valency of +1 or -1. Its electronic configuration is 1s1.
The 1s sub-level (first shell) is known to hold two electrons. This means that hydrogen may either loose this one electron in the 1s level to yield H^+ or accept another electron into this 1s level to form H^- (the hydride ion).
The formation of the hydride ion completes the 1s orbital.
Complete question:
Consider the reaction.
At equilibrium at 600 K, the concentrations are as follows.
2HF -----> H₂ + F₂
[HF] = 5.82 x 10-2 M
[H2] = 8.4 x 10-3 M
[F2] = 8.4 x 10-3 M
What is the value of Keq for the reaction expressed in scientific notation?
2.1 x 10-2
2.1 x 102
1.2 x 103
1.2 x 10-3
Answer:
2.1 × 10^-2
Explanation:
Kequilibrum(Keq) = product/reactant
Equation for the reaction :
2HF -----> H₂ + F₂
Therefore,
Keq = [H2][F2] / [HF]^2
Keq = [8.4 x 10-3][8.4 x 10-3] / [5.82 x 10-2]^2
Keq = [70.56 × 10^(-3 + - 3)]/[33.8724 × 10^(-2×2)]
Keq = [70.56 × 10^-6] / [33.8724 × 10^-4]
Keq = 2.0665 × 10^(-6 - (-4))
Keq = 2.0665 × 10^(-6 + 4)
Keq = 2.1 × 10^-2
Answer:
sure
Explanation:
The substance formed after heating the mixture of that of Rahul is caleed a compound. Whereas, Manav's mixture still remains in its current stae that is a heterogeneous mixture.
The compound formed is in black in color whereas the mixture is a mix of brownish-red and yellow.
The compound is a homogeneous mixture whereas the mixture is a heterogenous mixture because of its uneven distribution.
Answer is: 0,133 mol/ l· atm.
T(chlorine) = 10°C = 283K.
p(chlorine) = 1 atm.
V(chlorine) = 3,10 l.
R - gas constant, R = 0.0821 atm·l/mol·K.
Ideal gas law: p·V = n·R·T
n(chlorine) = p·V ÷ R·T.
n(chlorine) = 1atm · 3,10l ÷ 0,0821 atm·l/mol·K · 283K = 0,133mol.
Henry's law: c = p·k.
k - <span>Henry's law constant.
</span>c - solubility of a gas at a fixed temperature in a particular solvent.
c = 0,133 mol/l.
k = 0,133 mol/l ÷ 1 atm = 0,133 mol/ l· atm.