Answer:
a. The original temperature of the gas is 2743K.
b. 20atm.
Explanation:
a. As a result of the gas laws, you can know that the temperature is inversely proportional to moles of a gas when pressure and volume remains constant. The equation could be:
T₁n₁ = T₂n₂
<em>Where T is absolute temperature and n amount of gas at 1, initial state and 2, final states.</em>
<em />
<em>Replacing with values of the problem:</em>
T₁n₁ = T₂n₂
X*7.1g = (X+300)*6.4g
7.1X = 6.4X + 1920
0.7X = 1920
X = 2743K
<h3>The original temperature of the gas is 2743K</h3><h3 />
b. Using general gas law:
PV = nRT
<em>Where P is pressure (Our unknown)</em>
<em>V is volume = 2.24L</em>
<em>n are moles of gas (7.1g / 35.45g/mol = 0.20 moles)</em>
R is gas constant = 0.082atmL/molK
And T is absolute temperature (2743K)
P*2.24L = 0.20mol*0.082atmL/molK*2743K
<h3>P = 20atm</h3>
<em />
Answer:
concrete has more mass and it will block more noise than than the wood plus the wood is thiner the thicker the substance is the better u won't hear noise
Explanation:
Answer: Pentane C5H12
Explanation:
The boiling point of a substance is simply defined as the temperature whereby a liquid's vapor pressure is equal to the pressure that is surrounding the liquid and hence, the liquid will changes into vapor.
The likely molecular formula for this compound is Pentane i.e C5H12 due to the fact that its boiling point is between Butane with formula C4H10 and Hexane with formula C6H14 boiling points.
Conversion of mole to grams
k in mole = 1 mole/ atomic mass
K in mole =1/ 39.0983 g/mole
= 0.255765 g/mole
converting 40 grams of K
K 40 grams x [ 1 mole/ 39.0983 grams] = 1.0230623 mole
There are 1.0230623 moles of K in 40 K of Potassium
Answer:
Zero
Explanation:
FrBr is an ionic compound
.
Fr is in Group 1. Br is in Group 17.
The charges on the ions are +1 and -1, respectively.
The compound consists of Fr⁺Br⁻ ions.
However, there are equal numbers of + and - charges, so
The overall charge of the compound is zero.