Complete question:
Consider the reaction.
At equilibrium at 600 K, the concentrations are as follows.
2HF -----> H₂ + F₂
[HF] = 5.82 x 10-2 M
[H2] = 8.4 x 10-3 M
[F2] = 8.4 x 10-3 M
What is the value of Keq for the reaction expressed in scientific notation?
2.1 x 10-2
2.1 x 102
1.2 x 103
1.2 x 10-3
Answer:
2.1 × 10^-2
Explanation:
Kequilibrum(Keq) = product/reactant
Equation for the reaction :
2HF -----> H₂ + F₂
Therefore,
Keq = [H2][F2] / [HF]^2
Keq = [8.4 x 10-3][8.4 x 10-3] / [5.82 x 10-2]^2
Keq = [70.56 × 10^(-3 + - 3)]/[33.8724 × 10^(-2×2)]
Keq = [70.56 × 10^-6] / [33.8724 × 10^-4]
Keq = 2.0665 × 10^(-6 - (-4))
Keq = 2.0665 × 10^(-6 + 4)
Keq = 2.1 × 10^-2
<h2>5060 have three significant figures : Explanation given below </h2>
Explanation:
Significant figures
The significant figures (also known as the significant digits and decimal places) of a number are digits that possess certain meaning .
It includes all digits except: zeros
Rules to find significant figures
1.All non-zero digits are considered significant. For example, 23 has two significant figures.
2.Zeros in between two non-zero digits are significant: like in 202.1201 has seven significant figures.
3.Zeros to the left of the significant figures are not significant. For example, .000021 has two significant figures, zeros have no value .
4.Zeros to the right of the significant figures are significant.
That is the reason in number 5060 , it has 3 significant figures .
We can rephrase the statement with a little more specificity in order to understand the answer here.
The mass of the products can never be more than the The mass that is expected.
Answer would be B. I provided work on an image attached. Message me if u have any other questions on how to do it
Answer:
104.84 moles
Explanation:
Given data:
Moles of Boron produced = ?
Mass of B₂O₃ = 3650 g
Solution:
Chemical equation:
6K + B₂O₃ → 3K₂O + 2B
Number of moles of B₂O₃:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 3650 g/ 69.63 g/mol
Number of moles = 52.42 mol
Now we will compare the moles of B₂O₃ with B from balance chemical equation:
B₂O₃ : B
1 : 2
52.42 : 2×52.42 = 104.84
Thus from 3650 g of B₂O₃ 104.84 moles of boron will produced.