Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, mercury (II) oxide (HgO) is obtained via the reaction:

Nonetheless, since it is a reaction carried out in basic solution, mercury's half-reaction only, must be:

Thus, it is seen that OH ionis should be added due to the basic aqueous solution considering that 2 electrons are transferred from 0 to 2 in mercury.
Best regards.
An example.
water is H2O
2 hydrogen, 1 oxygen
so the number to the right means how much of what is on the left.
so it looks like 2, because C2, but look at the 3 at the beginning. that means
3 (c2h4)
so 6 carbons, 12 hydrogen
the ratio of c2 to h4 doesn't change it's always 1:2.
but the 3 at the front is a different number relating to how much you have
Answer:
Groups of atoms that are added to carbon backbones and give them unique properties are known as <u>Functional Groups</u>.
Explanation:
In organic chemistry they are called as Functional Group because they are the active part of a molecule. These groups give a unique characteristic to molecule both chemically and physically. Also, each functional group represent a different class of compounds.
Examples:
S No. Functional Group Name
1 R--X Alkyl Halides
2 R--OH Alcohols
3 R--NH₂ Amines
4 R--O--R Ethers
5 R--CO--R Ketones
6 R--CO--H Aldehydes
7 R--CO--OH Carboxylic acids
8 R--CO--X Acid Halides
10 R--CO--NR₂ Acid Amides
11 R--CO-OR' Esters
Answer:
d. Heat is released from the reaction
Explanation:
A negative enthalpy change indicates that it is an exothermic reaction. Exothermic reactions release heat.
Answer:
C 8.09 SO2 gas
Explanation:
As we have the volume (3dm³ = 3L), temperature (25°C + 273 = 298K), and pressure (1atm), we can solve to moles of gas using:
PV = nRT
PV / RT = n
1atm*3L / 0.082atmL/molK*298K =¨
0.123 moles of gas you have.
Now, to convert these moles to mass we use molar mass (32g/mol for O2, 28g/mol for N2, 64g/mol for SO2, and 44g/mol for CO2).
Mass of 0.123 moles of these gases is:
O2 = 0.123 moles * 32g/mol = 3.94g of O2. A is wrong
N2 = 0.123 moles * 28g/mol = 3.4g of N2. B is wrong
SO2 = 0.123 moles * 64.1g/mol = 7.9g of SO2≈ 8.09g of SO2, C is possible
CO2 = 0.123 moles * 44g/mol = 5.4g of CO2. D is wrong
Right answer is:
<h3>C 8.09 SO2 gas
</h3>