The transition metal with the smallest atomic mass is Scandium (Sc).
Hope this helps~
Physical properties of a bag of microwaveable popcorn are the mass of it, the color of it, the size of it, and the weight of it. Two chemical properties of a bag of microwavable popcorn are it changed from seeds to popcorn and it popped.
First you should know that there is seven oxygen atoms in one Mn2O7
So
2.00 moles of Mn2O7 contain 14.00 moles of oxygen...
Then you multiply this no. with Avagadro no....
from formula
Number of moles= no. of particles/avagadro's no..
14.00×6.02×10²³=84.28 atoms of oxygen...
Answer:
0.28m/s
Explanation:
Speed is defined as the distance travelled per unit of time. The speed of the turtle is 1.0km/h. Thus, to find the speed in m/s, we need to convert km to m (1km is 1000m), and h to s (1h = 3600s).
<em>Converting units:</em>
1.0km/h * (1000m / 1km) * (1h / 3600s) = 0.28m/s.
The speed of the turtle in meter per second is 0.28m/s
Answer:
44 g
Explanation:
The formula for the number of moles (n) is equal to
.
Since we need to find the mass, we derive it from the formula of the number of moles and we get that mass = n x molecular weight .
The molecular weight of
= 12 g/mol (from the carbon) + 19x4 g/mol (from the 4 fluorine atoms)= 88 g/mol
We plug in the numbers in the derived formula for the mass and we get :
mass = n x molecular weight = 0.5 mol x 88 g/mol = 44 g