<u>Answer:</u> The amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
<u>Explanation:</u>
We are given:
Moles of phosphoric acid = 1.36 moles
For the given chemical equation:

By Stoichiometry of the reaction:
2 moles of phosphoric acid reacts with 3 moles of calcium hydroxide
So, 1.36 moles of phosphoric acid will react with =
of calcium hydroxide
Hence, the amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
Answer : The correct options are,
(B) 
(C) 
Explanation :
Boyle's Law : It is defined as the pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.

or,

The relation between the pressure and volume of two gases are:

where,
= initial pressure of gas
= final pressure of gas
= initial volume of gas
= final volume of gas
<span>ideal gas law is: PV = nRT
P = pressure (torr) = 889 torr
V = volume (Liters) = 11.8 L
n = moles of gas = 0.444 mol
R = gas constant = 62.4 (L * torr / mol * k)
solve for T (in kelvin)
T = PV/nR
T = (889*11.8)/(.444*62.4)
T = 378.6 K
convert to C (subtract 273)
T = 105.6 deg C</span>
Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
A) state with reasons
From the description we can conclude that the compound is a binary salt. Binary salts are form by a metal and a non metal, one of their characteristics is that the elements are attached by an ionic bond.
i) the physical properties of ZBr2 at room temperature
Crystals, high fusion and boiling points, they conduct water when dissolved in water, they are soluble in water but not in gasoline.
ii) whether z is a metal or non metal.
Z is a metal
The answer is 200 g.
If the molar mass of CaCl2 is 110.98 g/mol, this means there are 110.98 g in 1 L of 1 M solution.
Let's find how many g of CaCl2 are present in 0.720 M.
110.98 g : 1 M = x : 0.720 M
x = 110.98 g * 0.720 M : 1 M
x = 79.90 g
So there are 79.90 g in 0.720 M. In other words, in 1 L of 0.720 M solution there will be 79.90 g.
Now, we need to prepare ten beakers with 250 mL of solutions:
10 * 250 mL = 2500 mL = 2.5 L
79.90 g : 1 L = x : 2.5 L
x = 79.90 g * 2.5 L : 1 L
x = 199.75 g ≈ 200 g