The balance chemical equation is:
NaCH₃COO + HCl → NaCl + HCH₃COO
Make
According to this formula:
K= A*(e^(-Ea/RT) when we have K =1.35X10^2 & T= 25+273= 298K &R=0.0821
Ea= 85.6 KJ/mol So by subsitution we can get A:
1.35x10^2 = A*(e^(-85.6/0.0821*298))
1.35x10^2 = A * 0.03
A= 4333
by substitution with the new value of T(75+273) = 348K & A to get the new K
∴K= 4333*(e^(-85.6/0.0821*348)
= 2.16 x10^2
Ferromagnesian silicate minerals (i looked it up)
99.6 mg= .0996 g
.0996g x (1mol/125.05g) x (1 mol SO3/1 mol Na2SO2) x (6.02 x 10^22/1mol SO3) = 4.79 x 10^19 SO32- ions
The approximate alcohol content is 210 ml.
Explanation:
It can be deduced from the question that each bottle is of 1000ml or 1 litre.
The first bottle is one half full means it has 500 ml of solution and it has 20% alcohol in it. So volume of alcohol in the solution is
20/100*500
=100 ml
The first bottle is one fifth full, so the volume of mixture is 1/5th of 1000ml
so it is 200ml having 30% alcohol
30/100*200
= 60 ml
The third bottle is one tenth full so its volume is 1/10*1000
100 ml. having 50% of alcohol
50/100*100
50 ml.
The alcohol content obtained from all these 3 litres is:
100+60+50
= 210 ml of alchohol is obtained from 800 ml of mixture.