Answer:
The correct answers are:
a) 180 g
b) 93.7 cm³
Explanation:
The density of a substance is the mass of the substance per unit of volume. So, it is calculated as follows:
density= mass/volume
From the data provided in the problem:
density = 0.8 g/cm³
a) Given: volume= 225 cm³
mass= density x volume = 0.8 g/cm³ x 225 cm³ = 180 g
b) Given: mass= 75.0 g
volume = mass/density = 75.0 g/(0.8 g/cm³)= 93.75 cm³≅ 93.7 cm³
The answer is:
the molarity = 50 moles/liters
The explanation:
when the molarity is = the number of moles / volume per liters.
and when the number of moles =2.5 moles
and the volume per liters = 0.05 L
so by substitution:
the molarity = 2.5moles/0.05L
= 50 moles /L
MARK ME BRAINLIEST PLEASE!!!!!!!!!
Part 1 : Answer is only B substance is soluble in water.
In this experiment undissolved mass of each substance was measured. According to the given data, undissolved mass of substance B at 20 °C is 10 g while A is 50 g. Since, the initial added mass of each substance is 50 g, we can see that substance A is not soluble in water since the undissolved mass is 50 g.
Part 2 : Substance A is not soluble in water and substance B is soluble in water.
According to the given data, the undissolved mass of substance A remains as same as initial added mass, 50 g throughout the temperature range from 20 ° to 80 °C. Hence, we can conclude that substance A is not soluble in water.
But, according to the data, undissolved mass of substance B at 20 °C is 10 g. That means, 40 g of substance B was dissolved in water. When the temperature increases the undissolved mass of substance B decreases. Hence, we can conclude that substance B is soluble in water and solubility increases with temperature.
The correct option is C.
A Lewis dot diagram is a representation of the valence electron of an atom, which uses dot around the symbol of the atom. Chlorine has seven electrons in its outermost shell, these seven electrons are arranged in form of dot around the atom of chlorine. If you count the number of dot given in option C, you will notice that they are seven.
Answer:
C. 100
Explanation:
Biochemical researches and studies have found out that an average health hotdog has a calorie of between 100 and 150 which is usually dependent on the additives.
Since the nutrition label on the back of a package of hotdogs (purchased within the US) indicates that one hotdog contains 100 calories then it truly contains such amount of calories. The standard number of calories present in a hotdog is independent of the amount eaten by individuals.