Cl2=3.17g/L
Ne=.901g/L
CO2=1.96g/l
therefore Cl2 is the densest gas under the given conditions.
Answer: The mass of the gas is 18.3 g/mol.
Explanation:
To calculate the rate of diffusion of gas, we use Graham's Law.
This law states that the rate of effusion or diffusion of gas is inversely proportional to the square root of the molar mass of the gas. The equation given by this law follows:




Squaring both sides and solving for 

Hence, the molar mas of unknown gas is 18.3 g/mol.
Scott traveled 10 miles in his journey.
<u>Explanation</u>:
Scott first travels 5 miles in north direction, then he turns to west and covers 3 miles distance finally he turns to south and travels 2 miles. We need to find the total distance covered by the Scott. To find the distance we should sum up all the distances he covered in three directions 5 miles north + 3 miles west + 2 miles south = 10 miles.
Therefore we can conclude that the total distance traveled by the Scott is 10 miles.
Answer:
The equations are
1) 
2) 
Explanation:
There are two ionization steps in the dissociation of hydroselenic acid.
In first dissociation the H₂Se loses one proton and forms hydrogen selenide ion as shown below:

The next step is again removal of a proton from the base formed above.

Liquid + Solid = 8.89 mL
V ( Solid ) = 8.89 mL - 6.26 mL = 2.63 mL
The density of the solid = m / V = 10.283 g / 2.63 mL =
= 3.9 g/mL = 3.9 g / cm³