Answer:
Concentration of sulfuric acid in the acid rain sample is 0.0034467 mol/L.
Explanation:
Volume of NaOH = 1.7 ml = 0.0017 L
Molarity of NaOH = 0.0811 M
Moles of NaOH = n
n = 0.0001378 mol

According to reaction, 2 mol of NaOH neutralize 1 mol of sulfuric acid.
Then 0.0001378 mol of NaOH will neutralize:
of sulfuric acid.
Concentration of sulfuric acid in the acid rain sample: x

Concentration of sulfuric acid in the acid rain sample is 0.0034467 mol/L.
<span>We need to calculate the equivalent amount in units of moles of ammonium ions from the mass units. For this we need the molar mass of the substances involved. We calculate as follows:
31.3 g </span>(NH4)2CO3 ( 1 mol (NH4)2CO3 / 96.09 g (NH4)2CO3) ( 2 mol NH4 / 1 mol (NH4)2CO3 ) = 0.65 mol <span>ammonium ions</span>
Your answer would be a change in odor! Hope this helps! ;D
The volume of a balloon f a gas at 842 mm Hg and -23 celsius if it’s volume is 915 milliliters at a pressure of 1170 mm Hg And a temperature of 24 celsius is 0.22 litres
Explanation:
Data given:
Initial volume of the balloon having gas V1= 915ml OR 0.195 L
initial pressure of the gas P1= 1170 mm Hg OR 1.53 atm
initial temperature of the gas T1 = 24 celsius or 273.15 + 24 = 297.15 K
Final pressure of the gas P2 = 842 mm Hg or 1.10 atm
final temperature of the gas T2 = -23 degrees or 273.15 - 23 = 250.15 K
Final volume at final temperature and pressure V2=?
The formula used is of Gas Law:
= 
V2 = 
putting the values in the equation:
V2 = 
V2 = 0.22 litres is the volume
The volume is 0.22 litres at a pressure of 1170 mmHg and temperature of -23 degrees.