Answer:
We can seprate oil and water by the process of seprating funnel
Answer: It has the highest number of hydroxide ions
Explanation: I took the review
Answer: 178.9 g
Explanation:
Density = 
find volume of the cube: (5.80 cm) (5.80 cm) (5.80cm) = 195.112 cm³
1.0 cm³ = 1.0 mL
so 195.112 cm³ = 195.112 mL
plug value into density equation:
0.917 g/mL = (mass) / (195.112 mL)
and solve for mass!
Answer:
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mole
Explanation:
From the balanced
4 FeS2 + 11 O2 → 2 Fe2O3 + 8 SO2
it is clear that 4 mol FeS₂ react with O₂ to give Fe₂O₃ and 8 mol of SO₂
First, we have to convert mass of SO₂ into No. of moles as following:
SO₂ has molar mass = 64 g/mol
No. of moles of SO₂ = (mass / molar mass) = (32 g / 64 g/mol) = 0.5 mol
we know that
4 mol FeS₂ gives→ 8 mol of SO₂
1 mol FeS₂ gives→ 2 mol of SO₂
??? mol FeS₂ gives→ 0.5 mol of SO₂
No. of moles of FeS₂ = (0.5 mol * 1 mol ) / 2 mol = 0.25 mol
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mol
Answer:
Each Y atom needs three electrons to complete its octet by forming three bonds to hydrogen. There is one unshared pair of electrons and three bonding pairs of electrons. The bonds in the product are covalent.
Explanation:
Recall that group 5A elements contain five electrons in their outermost shell. These five electrons consists of a lone pair and three electrons that can form three bonds with hydrogen to give YH3 where Y is the group 5A element.
The YH3 molecule contains one lone(unshared) pair of electrons as well as three bonding pairs of electrons. The compounds are covalent.