Percent composition by mass is calculated (mass of element within compound)/(mass of compound)*100. The lower the total molar mass of the compound, the greater the percent composition of sulfur. In this case, MgS would be that compound, since Mg has the lowest molar mass of the four elements bonded to S.
Answer:
11482 ppt of Li
Explanation:
The lithium is extracted by precipitation with B(C₆H₄)₄. That means moles of Lithium = Moles B(C₆H₄)₄. Now, 1 mole of B(C₆H₄)₄ produce the liberation of 4 moles of EDTA. The reaction of EDTA with Mg²⁺ is 1:1. Thus, mass of lithium ion is:
<em>Moles Mg²⁺:</em>
0.02964L * (0.05581mol / L) = 0.00165 moles Mg²⁺ = moles EDTA
<em>Moles B(C₆H₄)₄ = Moles Lithium:</em>
0.00165 moles EDTA * (1mol B(C₆H₄)₄ / 4mol EDTA) = 4.1355x10⁻⁴ mol B(C₆H₄)₄ = Moles Lithium
That means mass of lithium is (Molar mass Li=6.941g/mol):
4.1355x10⁻⁴ moles Lithium * (6.941g/mol) = 0.00287g. In μg:
0.00287g * (1000000μg / g) = 2870μg of Li
As ppt is μg of solute / Liter of solution, ppt of the solution is:
2870μg of Li / 0.250L =
<h3>11482 ppt of Li</h3>
The Beer-Lambert law states that A = E*c*l where A is absorbance, E is the molar absorbance coeffecient, c is concentration and l is path length. Therefore the absorbance is directly proportional to concentration, and by increasing the concentration by a factor of 3, absorbance will increase by a factor of 3 giving A = 1.584