Answer:
PNO₂ = 0.49 atm
PN₂O₄ = 0.45 atm
Explanation:
Let's begin with the equation of ideal gas, and derivate from it an equation that involves the density (ρ = m/V).
PV = nRT
n = m/M (m is the mass, and M the molar mass)


PxM = ρRT
ρ = PxM/RT
With the density of the gas mixture, we can calculate the average of molar mass (Mavg), with the constant of the gases R = 0.082 atm.L/mol.K, and T = 16 + 273 = 289 K

0.94Mavg = 63.9846
Mavg = 68.0687 g/mol
The molar mass of N is 14 g/mol and of O is 16 g/mol, than
g/mol and
g/mol. Calling y the molar fraction:

And,


So,





The partial pressure is the molar fraction multiplied by the total pressure so:
PNO₂ = 0.52x0.94 = 0.49 atm
PN₂O₄ = 0.48x0.94 = 0.45 atm
Answer:
have to go through it is a great place for you to make me some of the members of your family and I will be happy to help you with this process and if you have any questions or concerns about the dad lowkey or if you need help with the project or if you need help with anything else or just let me know what you need me to do it
Answer:
Thus, when the volume of the gas is exposed to a temperature above -273.15 K, the volume increases linearly with the temperature.
Explanation:
The expression for Charles's Law is shown below:

This states that the volume of the gas is directly proportional to the absolute temperature keeping the pressure conditions and the moles of the gas constant.
<u>Thus, when the volume of the gas is exposed to a temperature above -273.15 K, the volume increases linearly with the temperature. </u>
<u>For example , if the temperature of the gas is reduced to half, the volume also reduced to half. </u>
<u>At -273.15 K, according to Charles's law, it is possible to make the volume of an ideal gas = 0.</u>
The are eight hydrogen atoms in ammonium sulfide because there are 2 molecules of ammonium.