11.43g/mL
Explanation:
Given parameters:
Volume of water in the graduated cylinder = 100mL
Volume of water + lead weight = 450mL
Mass of lead weight = 4000g
Unknown:
Density of the lead weight = ?
Solution:
Density is the mass per unit volume of a body.
Density = 
Volume of the lead weight = volume of water displaced
Volume of lead weight = 450 - 100 = 350mL
Density =
= 11.43g/mL
learn more:
Density brainly.com/question/2690299
#learnwithBrainly
This method of quantitative determination of percent purity is titrimetric reactions. These reactions most commonly involve neutralization reactions between an acid and a base. Then, we look at the neutralization reaction:
H₂C₂O₄ + 2 NaOH ⇒ Na₂C₂O₄ + 2 H₂O
So, we do the stoichiometric calculations. The important data we should know is the molar mass of oxalic acid which is equal to 90 g/mol.
(0.2283 mol/L NaOH * 0.3798 L * 1 mol H₂C₂O₄/ 2mol NaOH * 90 g/mol H₂C₂O₄) ÷ 0.7984 g *100%
= 488%
This is impossible. The purity can't be more than 100%. Looking at our calculations and the balance reaction, all steps were done correctly. So, I think there is some typographical error in the given. The mass of the sample should be 7.984 g. Then, the answer would be 48.87% purity.
Answer:
the double bond between c and o is shorter and weaker
Explanation:
this is because the bond between c and o involves unequal sharing of electrons whole c and c involves hybridization sp2 of orbitals and also catenation phenomenon in which carbon could form long chain with it's other carbon
As the pressure on the on a gas cofined above a liquid increases, the solubility of the gas will increase
this also happen when we lower the temperature
Answer:
See explanation
Explanation:
A flammable solvent refers to a solvent that catches fire easily. The precautions to be taken when working with flammable solvents are;
1) heat the solvent at a low to medium hot plate setting.
2) if you need to boil the solvent, use a condenser rather than a flask or beaker without a cover.
3) make sure that the hotplate is larger than the vessel containing the mixture that is being heated.
4) do not use strong oxidizing agents