To find average atomic mass you multiply the mass of each isotope by its percentage, and then add the values up.
35 * 0.90 + 37 * 0.08 + 38 * 0.02 = 35.22
Average atomic mass closest to 35.22 amu.
21.28s
Explanation:
This is a rate problem.
Number of parts produced = 225
Time taken to produce= 8hours
Rate of production is the amount of parts produced in a duration of time.
Now convert 8 hours to minute;
60 minutes = 1hr
8 hours = 60 x 8 = 480minutes
Now:
Rate of production =
= 0.47parts/minute
Now, to produce 10 parts;
It takes;
0.47 parts to be produced in 1 minute
10 parts would be produced in
= 21.28s
learn more;
Rate brainly.com/question/1634276
#learnwithBrainly
Answer: The Answer is A.
Explanation:
The amount of energy is directly proportional to the photon's electromagnetic frequency and thus, equivalently, is inversely proportional to the wavelength. The higher the photon's frequency, the higher its energy. Equivalently, the longer the photon's wavelength, the lower its energy.
Hope this Helps!
Full Question;
The strongest force observed at the surface of the glass is ______
Water is _______ and interacts generating _______ adhesive interactions with the glass.
Hexane is _______ and interacts generating _________ adhesive interactions with the glass.
Answer:
The strongest force observed at the surface of the glass is Dipoles
Water is polar and interacts generating strong adhesive interactions with the glass.
Hexane is nonpolar and interacts generating only weak adhesive interactions with the glass.