Answer:
The final volume of the sample of gas
= 0.000151 
Explanation:
Initial volume
= 200 ml = 0.0002
Initial temperature
= 296 K
Initial pressure
= 101.3 K pa
Final temperature
= 336 K
Final pressure
= K pa
Relation between P , V & T is given by

Put all the values in the above equation we get

= 0.000151 
This is the final volume of the sample of gas.
Answer:
1. electrons
2. From "Y" to "X"
Explanation:
1. Electrons move between the rod since the electrons are the only charge carriers which are free to move.
2. The particles move from from "Y" to "X" since the electrons are the only charge carriers which are free to move. The positive charge on rod x is due to a deficit of electrons while the negative charge on rod Y is due to the excess of electrons. When the rods come together, the electrons move from "Y" to "X" since the electrons are the only charge carriers which are free to move.
3Na2S2O3 + AgBr ------>Na5[Ag(S2O3) 3] +NaBr
from equation 3 mol 1 mol
given x mol 0.10 mol
x= (3*0.10)/1=0.30 mol Na2S2O3
Answer: 0.30 mol Na2S2O3
Answer:
Gas at room temperature
Strong, unpleasant odor
Dissolves easily in water
Explanation:
Just did the assignment
Answer:
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) Hypochlorous acid = HClO
b) [HClO} = 0.015
c) pH = 4.64
d) pKa = ?
<u>2) Strategy:</u>
With the pH calculate [H₃O⁺], then use the equilibrium equation to calculate the equilibrium constant, Ka, and finally calculate pKa from the definition.
<u>3) Solution:</u>
a) pH
b) Equilibrium equation: HClO (aq) ⇄ ClO⁻ (aq) + H₃O⁺ (aq)
c) Equilibrium constant: Ka = [ClO⁻] [H₃O⁺] / [HClO]
d) From the stoichiometry: [CLO⁻] = [H₃O⁺] = 2.29 × 10 ⁻⁵ M
e) By substitution: Ka = (2.29 × 10 ⁻⁵ M)² / 0.015M = 3.50 × 10⁻⁸ M
f) By definition: pKa = - log Ka = - log (3.50 × 10 ⁻⁸) = 7.46