Answer:
100°C
Explanation:
The boiling point of water is 100°C and the difference is when will the water start boiling.
Answer:
activity coefficient 
activity coefficient 
The change in pH in part A = 0.092
The change in pH in part B = 0.102
Explanation:
From the given information:
pH of HCl solution = 1.092
Activity of the pH solution [a] = 
[a] = 0.0809 M
Recall that [a] =
× C
where;
= activity coefficient
C = concentration
Making the activity coefficient the subject of the formula, we have:
![\gamma = \dfrac{[a]}{C}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cgamma%20%3D%20%5Cdfrac%7B%5Ba%5D%7D%7BC%7D)


B.
The pH of a solution of HCl and KCl = 2.102
[a] = 
[a] = 0.00791 M
activity coefficient 

C. The change in pH in part A = 1.091 - 1.0 = 0.092
The change in pH in part B = 2.102 -2.00 = 0.102
<span>Cu⁺ is the only one of the ions in the list that will show 8 electrons in a d sublevel....its configuration will be Ar| 4s² 3d⁸
hope this helps</span>
2 Ionic bonds form between metal atoms and nonmetal atoms.
4 The less electronegative atoms transfers one or more electrons to the more electronegative atom.
5 The metal atom forms a cation and the nonmetal atom forms an anion.
7 The attraction between ions with an opposite charge forms an ionic bond.
<u>Answer:</u> The amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
<u>Explanation:</u>
We are given:
Moles of phosphoric acid = 1.36 moles
For the given chemical equation:

By Stoichiometry of the reaction:
2 moles of phosphoric acid reacts with 3 moles of calcium hydroxide
So, 1.36 moles of phosphoric acid will react with =
of calcium hydroxide
Hence, the amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles