% yield = 80.719
<h3>Further explanation</h3>
Given
22.0 g of Mgl₂
25.0 g of Mg
25.0 g of l₂
Required
The percent yield
Solution
Reaction
Mg + I₂⇒ MgI₂
mol Mg = 25 g : 24.305 g/mol = 1.029
mol I₂ = 25 g : 253.809 g/mol = 0.098
Limiting reactant = I₂
Excess reactant = Mg
mol MgI₂ based on I₂, so mol MgI₂ = 0.098
Mass MgI₂ (theoretical):
= mol x MW
= 0.098 x 278.114
= 27.255 g
% yield = (actual/theoretical) x 100%
% yield = (22 / 27.255) x 100%
% yield = 80.719
Answer:
The answer to your question is: 69.6 %
Explanation:
Freon -112 (C₂Cl₄F₂)
MW = (12 x 2) + (35.5 x 4) + (19 x 2)
= 24 + 142 + 38
= 204 g
204 g of C₂Cl₄F₂ ----------------- 100%
142 g ----------------- x
x = (142 x 100 ) / 204
x = 69.6 %
Answer:
A. Arginine
Explanation:
The urea cycle is the cycle of the biochemical reactions which produces urea from ammonia.
Steps of the urea cycle:
- Carbamoyl phosphate, in presence of ornithine transcarbamoylase is converted to citrulline by the denotation of carbamoyl phosphate groupto ornithine and a phosphate group is released.
- Amino group of the aspartate and carbonyl group of the citrulline are condensed to form argininosuccinate in the presence of enzyme, argininosuccinate synthetase. This condensation reaction is ATP dependent.
- <u>Argininosuccinate then undergoes cleavage by the argininosuccinase to form intermediate, arginine and fumarate.</u>
- <u>Arginine is then cleaved by the arginase to form urea as well as ornithine.</u> Ornithine is transported back to mitochondria to begin urea cycle again.
Answer:
Velocity = 22.11 m/s
Explanation:
Using the equation;
λ = h / mv;
where
λ = wavelength ( 3.46 x 10^-33 )
m = mass of the marble ( 8.66 g )
v = velocity ( we gotta find out )
h = planck's constant ( 6.626 * 10^-34 )
Making v the subject of the formula;
V = h /mλ
=(6.626 x 10^-34 ) / 0.00866 ( 3.46 x 10^-33 )
= 22.1135
≈ 22.11 m/s
Answer:
Removal of Third Electron
Explanation:
a major jump is required to remove the third electron. In general, successive ionization energies always increase because each subsequent electron is being pulled away from an increasingly more positive ion.
Ionization energy increases from bottom to top within a group, and increases from left to right within a period.