Answer:
Keiko should mix 20 mL 1% solution and 80 mL 6% solution for to make 100 mL 5% solution
Explanation:
There are 2 unknown values X= mL 6% solution and Y=1% solution. So, we need 2 equations:
1. Equation acid concentration. X mL 6% + Y mL 1% = 100 mL 5%
2. Equation solvent concentration X mL 94% + Y mL 99% = 100 mL 95%
When clearing X and Y :
(X mL 6% + Y mL 1% = 100 mL 5%) (-15,7)
X mL 94% + Y mL 99% = 100 mL 95%
_______________________________
- Y 0.83 = 16.5
Y = 19.9 mL 1% solution
Replace Y in anyone equation and X = 80 mL 6% solution
I hope to see been helpful
Acetaminophen as a chemical formula of C8H9NO2. The molar
masses are:
C8H9NO2 = 151.163 g/mol
C = 12 g/mol
H = 1 g/mol
N = 14 g/mol
O = 16 g/mol
<span>TO get the mass percent, simply multiply the molar mass of
each elements with the number of the
element divide by the molar mass of acetaminophen, that is:</span>
%C = [(12 * 8) / 151.163] * 100% = 63.50%
%H = [(1 * 9) / 151.163] * 100% = 5.954%
%N = [(14 * 1) / 151.163] * 100% = 9.262%
<span>%O = [(16 * 2) / 151.163] * 100% = 21.17% </span>
Carbonated drinks have the air under pressure so that carbon bubbles are forced into the drink, keeping it carbonated. So when you open a can, the air under pressure in the can comes out of the can at a high speed, making a "whooshing" sound. The gas law that applies to this concept is the Boyle's Law (PV=k or P1V1=P2V2).
In an equilibrium mixture of the three gases, PCO = PCl2 = 2.22 × 10-4 atm. The partial pressure of the product, phosgene (COCl2), is kp=(COCl2)/(CO)(Cl2) which is

. So, the correct answer is <span>A) 7.34.</span>