Answer:
C 8.09 SO2 gas
Explanation:
As we have the volume (3dm³ = 3L), temperature (25°C + 273 = 298K), and pressure (1atm), we can solve to moles of gas using:
PV = nRT
PV / RT = n
1atm*3L / 0.082atmL/molK*298K =¨
0.123 moles of gas you have.
Now, to convert these moles to mass we use molar mass (32g/mol for O2, 28g/mol for N2, 64g/mol for SO2, and 44g/mol for CO2).
Mass of 0.123 moles of these gases is:
O2 = 0.123 moles * 32g/mol = 3.94g of O2. A is wrong
N2 = 0.123 moles * 28g/mol = 3.4g of N2. B is wrong
SO2 = 0.123 moles * 64.1g/mol = 7.9g of SO2≈ 8.09g of SO2, C is possible
CO2 = 0.123 moles * 44g/mol = 5.4g of CO2. D is wrong
Right answer is:
<h3>C 8.09 SO2 gas
</h3>
The trick for this problem is to understand atomic mass: the fact that different atoms have different masses. What we need to do is add up all the atomic masses of the compound and work out the ratio of mass of water to the mass of sodium carbonate. Atomic masses are often given for each atom in the periodic table, but you can look them up on google too.
You can do this by adding up individual atoms for each molecule, or you can shortcut and lookup the molar mass of the compound (i.e.the task already done for you).
The molar mass of water is 18.01g/mole so for 10 moles of water we have a mass of 180.1g.
The molar mass of sodium carbonate is 106g/mole (google).
So the total mass of the sodium carbonate decahydrate compound is 180.1+106 = 286.1g, of which water would make up 180.1g, so the percentage of water is is 180.1/286.1 = 0.629, so we can round this to 63%
:)
Answer:
Cl₂O₇
Explanation:
For the reaction:
ClₓOₙ + H₂ → HCl + H₂O
Moles of HCl and moles of H₂O are:
HCl: 0.233g HCl ₓ (1mol / 36.46g) = 6.39x10⁻³ mol HCl
H₂O: 0.403g H₂O ₓ (1mol / 18.02g) = 2.236x10⁻² mol H₂O
As you can see, moles of HCl are equivalent to moles of Cl in the compound and moles of H₂O are equivalent to moles of O in the compound, that means:
6.39x10⁻³ mol Cl
2.236x10⁻² mol O
Empirical formula is the simplest ratio of atoms presents in a molecule. If Cl is <em>1</em>, Oxygen will be:
2.236x10⁻² mol / 6.39x10⁻³ = <em>3.5</em>
As empirical formula must be given in natural numbers, the empirical formula is:
<em>Cl₂O₇</em>
<em></em>