Answer:
Mass = 5.33 g
Explanation:
Given data:
Mass of Al = 2.80 g
Mass of Cl₂ = 4.15 g
Theoretical yield of AlCl₃ = ?
Solution:
Chemical equation:
2Al + 3Cl₂ → 2AlCl₃
Number of moles of Al:
Number of moles = mass/molar mass
Number of moles = 2.80 g/ 27 g/mol
Number of moles = 0.10 mol
Number of moles of Cl₂:
Number of moles = mass/molar mass
Number of moles = 4.15 g/71 g/mol
Number of moles = 0.06 mol
Now we will compare the moles of AlCl₃ with Al and Cl₂.
Cl₂ : AlCl₃
3 : 2
0.06 : 2/3×0.06 = 0.04
Al : AlCl₃
2 : 2
0.10 : 0.10
Number of moles of AlCl₃ produced by chlorine are less so it will be limiting reactant.
Mass of AlCl₃:Theoretical yield
Mass = number of moles ×molar mass
Mass = 0.04 mol × 133.34 g/mol
Mass = 5.33 g