Answer:
Since in a chloride ion, we have an additional electron
you might think that it will affect the mass but the mass of an electron is almost negligible so we will ignore that
Amount of ions in 1 mol = 6.022 * 10^23
Amount of ions in 0.486 moles = 0.486 * (6.022*10^23)
Amunt of ions in 0.486 moles = 2.9 * 10^23 ions
Hence, option 1 is correct
In this instance we can use the ideal gas law equation to find the number of moles of gas inside the refrigerator
PV = nRT
where
P - pressure - 101 000 Pa
V - volume - 0.600 m³
n - number of moles
R - universal gas constant - 8.314 J/mol.K
T - temperature - 282 K
substituting these values in the equation
101 000 Pa x 0.600 m³ = n x 8.314 J/mol.K x 282 K
n = 25.8 mol
there are 25.8 mol of the gas
to find the mass of gas
mass of gas = number of moles x molar mass of gas
mass = 25.8 mol x 29 g/mol = 748.2 g
mass of gas present is 748.2 g
Answer is: concentration of ammonium ions are 7,14·10⁻¹⁴ M.
Chemical reaction: 2NH₃(l) → NH₄⁺(am) + NH₂⁻(am).
Kam = 5,1·10⁻²⁷.
[NH₄⁺] · [NH₂⁻] = x; equilibrium concentration of cations and anions.
Kam = [NH₄⁺] · [NH₂⁻].
Kam = x².
x = [NH₄⁺] = √5,1·10⁻²⁷.
[NH₄⁺] = 7,14·10⁻¹⁴ M.