Answer:
Homemade soaps
Restaurant grade cleaners
Alcohol.
Explanation:
The two options are a mixture of more than one chemical constituents.
Soap is made from saponification reaction of of hydrocarbons and then mixed with other ingredients for better usability, and cleaning agent have one or more substances dissolved in another.
Answer:
c
Explanation:
1 calorie = 4.184J/g×°C
This also happens to be the specific heat capacity of water, which is the amount of energy it takes to raise the temperature of 1mL of water by 1°C
<h3>
Answer:</h3>
19.3 g/cm³
<h3>
Explanation:</h3>
Density of a substance refers to the mass of the substance per unit volume.
Therefore, Density = Mass ÷ Volume
In this case, we are given;
Mass of the gold bar = 193.0 g
Dimensions of the Gold bar = 5.00 mm by 10.0 cm by 2.0 cm
We are required to get the density of the gold bar
Step 1: Volume of the gold bar
Volume is given by, Length × width × height
Volume = 0.50 cm × 10.0 cm × 2.0 cm
= 10 cm³
Step 2: Density of the gold bar
Density = Mass ÷ volume
Density of the gold bar = 193.0 g ÷ 10 cm³
= 19.3 g/cm³
Thus, the density of the gold bar is 19.3 g/cm³
Answer:
1. The pH of 1.0 M trimethyl ammonium (pH = 1.01) is lower than the pH of 0.1 M phenol (5.00).
2. The difference in pH values is 4.95.
Explanation:
1. The pH of a compound can be found using the following equation:
![pH = -log([H_{3}O^{+}])](https://tex.z-dn.net/?f=%20pH%20%3D%20-log%28%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%29%20)
First, we need to find [H₃O⁺] for trimethyl ammonium and for phenol.
<u>Trimethyl ammonium</u>:
We can calculate [H₃O⁺] using the Ka as follows:
(CH₃)₃NH⁺ + H₂O → (CH₃)₃N + H₃O⁺
1.0 - x x x
![Ka = \frac{[(CH_{3})_{3}N][H_{3}O^{+}]}{[(CH_{3})_{3}NH^{+}]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B%28CH_%7B3%7D%29_%7B3%7DN%5D%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5B%28CH_%7B3%7D%29_%7B3%7DNH%5E%7B%2B%7D%5D%7D)

By solving the above equation for x we have:
x = 0.097 = [H₃O⁺]
<u>Phenol</u>:
C₆H₅OH + H₂O → C₆H₅O⁻ + H₃O⁺
1.0 - x x x
![Ka = \frac{[C_{6}H_{5}O^{-}][H_{3}O^{+}]}{[C_{6}H_{5}OH]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5BC_%7B6%7DH_%7B5%7DO%5E%7B-%7D%5D%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5BC_%7B6%7DH_%7B5%7DOH%5D%7D)


Solving the above equation for x we have:
x = 9.96x10⁻⁶ = [H₃O⁺]
![pH = -log([H_{3}O^{+}]) = -log(9.99 \cdot 10^{-6}) = 5.00](https://tex.z-dn.net/?f=%20pH%20%3D%20-log%28%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%29%20%3D%20-log%289.99%20%5Ccdot%2010%5E%7B-6%7D%29%20%3D%205.00%20)
Hence, the pH of 1.0 M trimethyl ammonium is lower than the pH of 0.1 M phenol.
2. The difference in pH values for the two acids is:
Therefore, the difference in pH values is 4.95.
I hope it helps you!
Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams