Partial pressure (N2) = mole fraction * total pressure
{ 1 mole of any ideal gas occupy same volume of 1 mole of any other ideal gas under same condition of temperature and pressure so mole fraction in the sample is simply 78.08% = 0.7808 this is because equal volume of each gas has equal moles
partial pressure N2 = 0.7808 * 760 .0
partial pressure = 593.4 mmhg ( 1 torr = 1mmhg )
Answer: electrons
Explanation: moving electrons cause momentarily charge
Distribution on molecule. This distribution induces similar distribution to
Adjacent molecule.
To most geologists, the term "acid test" means placing a drop of dilute (5% to 10%) hydrochloric acid on a rock or mineral and watching for bubbles of carbon<span> dioxide gas to be released. The bubbles signal the presence of carbonate minerals such as</span>calcite<span>, </span>dolomite<span>, or one of the minerals listed in Table 1.</span>