In order to calculate the amount of heat energy required to melt 347 grams of ice, we need to will apply the equation:
Q
= ml, where m is the mass of substance and l is its latent heat of fusion. For ice, the latent heat of fusion is 334 joules per gram.
Therefore:
Q = 347 x 334
Q = 112,558 joules of energy
Answer:
The answer to your question is molality = 0.61
Explanation:
Freezing point is the temperature at which a liquid turns into a solid if a solute is added to a solution, the freezing point changes.
Data
Kf = 1.86 °C/m
molality = ?
ΔTc = 1.13°C
Formula
ΔTc = kcm
Solve for m
m = ΔTc/kc
Substitution
m = 1.13 / 1.86
Simplification and result
m = 0.61
Answer:
The structures are attached in file.
Hydrogen bonding and intermolecular forces is the reason for ranks allotted.
Explanation:
In determining Lewis structure, we calculate the overall number of valence electrons available for bonding. Making carbon (the least electronegative atom) the central atom in the structure, we allocate valence electrons until each atom has achieved stability.
In order of decreasing affinity to water molecules:

This is due to the fact that the
will accept protons more readily than the bicarbonate ion,
. Carbonic acid,
will not accept any more protons, hence it is the least attractive to water molecule, even though soluble.
Answer:
Explanation:
A carbon-12 atom has a mass defect of 0.09564 amu. What is its nuclear binding energy? Round to 3 significant figures. x 10 J per carbon-12 atom
First use the formula;
1 amu =934 MeV
therefore 0.09564 will have
934 x 934
= 89.3 MeV