Answer:
3.1°C
Explanation:
Using freezing point depression expression:
ΔT = Kf×m×i
<em>Where ΔT is change in freezing point, Kf is freezing point depression constant (5.12°c×m⁻¹), m is molality of the solution and i is Van't Hoff factor constant (1 For I₂ because doesn't dissociate in benzene).</em>
Molality of 9.04g I₂ (Molar mass: 253.8g/mol) in 75.5g of benzene (0.0755kg) is:
9.04g ₓ (1mol / 253.8g) = 0.0356mol I₂ / 0.0755kg = 0.472m
Replacing in freezing point depression formula:
ΔT = 5.12°cm⁻¹×0.472m×1
ΔT = 2.4°C
As freezing point of benzene is 5.5°C, the new freezing point of the solution is:
5.5°C - 2.4°C =
<h3>3.1°C</h3>
<em />
Answer:
Na₂CO₃ · 10H₂O
Explanation:
The formula for sodium carbonate hydrate is:
Na₂CO₃ · xH₂O
The unknown "x" is the number of water molecules contained in the hydrate.
To find "x" we have to use the hydrogen percentage in the sample, 7.05 % H.
First we calculate the molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O:
molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O = 23 × 2 + 12 + 16 × 3 + 18x
molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O = 106 + 18x g/mole
Now we devise the fallowing reasoning tanking in account 1 mole of Na₂CO₃ · xH₂O:
if in 106 + 18x grams of Na₂CO₃ · xH₂O we have 2x grams of hydrogen
then in 100 grams of Na₂CO₃ · xH₂O we have 7.05 grams of hydrogen
106 + 18x = (100 × 2x) / 7.05
106 + 18x = 28.4x
106 = 28.4x - 18x
106 = 10.4x
x = 106 / 10.4
x = 10.2 ≈ 10
The formula for the washing soda is Na₂CO₃ · 10H₂O.
The way how <span>data is not actually obtained from the experiment represented in a line graph is defnitely that </span><span>a colored line with a broken line. It is a well known fact that to obtain the actual data from the experiment you there should be plotted points on the line. Hope it will help you! Regards.</span>
Answer:
The time required for the coating is 105 s
Explanation:
Zinc undergoes reduction reaction and absorbs two (2) electron ions.
The expression for the mass change at electrode
is given as :

where;
M = molar mass
Z = ions charge at electrodes
F = Faraday's constant
I = current
A = area
t = time
also;
=
; replacing that into above equation; we have:
---- equation (1)
where;
A = area
d = thickness
= density
From the above equation (1); The time required for coating can be calculated as;
![[ \frac{20 cm^2 *0.0025 cm*7.13g/cm^3}{65.38g/mol}*2 \frac{moles\ of \ electrons}{mole \ of \ Zn} * 9.65*10^4 \frac{C}{mole \ of \ electrons } ] = (20 A) t](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%20%5Cfrac%7B20%20cm%5E2%20%2A0.0025%20cm%2A7.13g%2Fcm%5E3%7D%7B65.38g%2Fmol%7D%2A2%20%5Cfrac%7Bmoles%5C%20of%20%5C%20electrons%7D%7Bmole%20%5C%20of%20%5C%20Zn%7D%20%2A%209.65%2A10%5E4%20%5Cfrac%7BC%7D%7Bmole%20%5C%20of%20%5C%20electrons%20%7D%20%20%5D%20%3D%20%2820%20A%29%20t)

= 105 s
(2) polymerization. polymerization<span> is a process of reacting monomer molecules together in a chemical reaction to form polymer chains or three-dimensional networks.</span>