The enthalpy change of the precipitation reaction is 84 kJ/mole
Why?
The chemical equation for the reaction is
AgNO₃(aq) + NaCl (aq) → AgCl(s) + NaNO₃(aq)
To find the enthalpy change we need to apply the following equation

To find the heat (Q):

Now, to find the number of moles that react (n):
![n=[AgNO_3]*v(L)=(0.1M)*(0.05L)=0.005moles](https://tex.z-dn.net/?f=n%3D%5BAgNO_3%5D%2Av%28L%29%3D%280.1M%29%2A%280.05L%29%3D0.005moles)
Having these two values we can plug in the first equation:

Have a nice day!
If you cut the cube and keep all the pieces you are causing only physical change
The solution for this problem would be:
The mass of P4O10 is computed by: 0.800 mol x 284 g/mol = 227g t = 15.0 s ( 1 min / 60 s) = 0.25 min
So solving for the rate will be mass over t = m/t = 227/0.25 = 908 g/min would be the answer for this problem.
Answer: The enthalpy of the reaction is -109 kJ
Explanation:
According to Hess’s law of constant heat summation, the heat absorbed or evolved in a given chemical equation is the same whether the process occurs in one step or several steps.
According to this law, the chemical equation can be treated as ordinary algebraic expression and can be added or subtracted to yield the required equation. That means the enthalpy change of the overall reaction is the sum of the enthalpy changes of the intermediate reactions.
(1)
(2)
The final reaction is:
Subtracting (2) from (1):

Thus the enthalpy of the reaction is -109 kJ
Answer:
c
Explanation:
hypothesis is a scientific guess made be scientist in order to give account for the natural phenomenon