Meta oxides are compounds that are formed by reaction of metals with oxygen. If these compounds are placed in water, the ionic components of this substance will dissociate.
The dissociation of metal oxides in water will likely form,
2M³⁺ + 3O²⁻
Answer:
E. CH₄ < CH₃Cl < CH₃OH < RbCl
Explanation:
The molecule with the stronger intermolecular forces will have the higher boiling point.
The order of strength of intermolecular forces (strongest first) is
- Ion-Ion
- Hydrogen bonding
- Dipole-dipole
- London dispersion
RbCl is a compound of a metal and a nonmetal. It is an ionic compound, so it has the highest boiling point.
CH₃Cl has a C-Cl polar covalent bond. It has dipole-dipole forces, so it has the second lowest boiling point.
CH₃OH has an O-H bond. It has hydrogen bonding, so it has the second highest boiling point.
CH₄ has nonpolar covalent C-H bonds. It has only nonpolar bonds, so the only attractive forces are London dispersion forces. It has the lowest boiling point.
Thus, the order of increasing boiling points is
CH₄ < CH₃Cl < CH₃OH < RbCl
24 minus 8 is 16
5 times 60 is 300
300 times 16 is 4800.
She winks 4800 times a day
Answer:
The pH of the buffer is 7.0 and this pH is not useful to pH 7.0
Explanation:
The pH of a buffer is obtained by using H-H equation:
pH = pKa + log [A⁻] / [HA]
<em>Where pH is the pH of the buffer</em>
<em>The pKa of acetic acid is 4.74.</em>
<em>[A⁻] could be taken as moles of sodium acetate (14.59g * (1mol / 82g) = 0.1779 moles</em>
<em>[HA] are the moles of acetic acid (0.060g * (1mol / 60g) = 0.001moles</em>
<em />
Replacing:
pH = 4.74 + log [0.1779mol] / [0.001mol]
<em>pH = 6.99 ≈ 7.0</em>
<em />
The pH of the buffer is 7.0
But the buffer is not useful to pH = 7.0 because a buffer works between pKa±1 (For acetic acid: 3.74 - 5.74). As pH 7.0 is out of this interval,
this pH is not useful to pH 7.0
<em />